ابعاد پله گرد
۱۶
فروردین

ابعاد پله گرد

برای اینکه بخواهید یک پله گرد در منزل خود اجرا کنید باید درک صحیحی از ابعاد پله گرد داشته باشید.

در زمان طراحی پلان، مکان و اندازه مورد نیاز را همزمان با سایر طراحی ها درنظر بگیرید.

این برنامه ریزی به شما کمک می کند تا ابتدای کار بدانید پله با چه ابعادی در نهایت خواهید داشت و آیا این ابعاد برای استفاده شما مناسب است یا خیر. این دوراندیشی باعث می شود تا فضا هدر نرود.

شما می خواهید پله ای که قرار هست به بهترین شکل پاسخگوی نیازهایتان باشد، هماهنگ و درخور فضای اتاقتان باشد. و این یک انتظار معقول است.

گاهی اوقات ممکن است ابعاد پله بزرگتر از اندازه مورد نیاز برای یک عملکرد و فضای مشخص باشد. در صورتی که در محیط مسکونی به میزان کافی فضا در اختیار داشته باشید این مورد مشکلی بوجود نمی آورد. بلکه بسیار عالی است. اما به طور مثال، اجرای یک پله بزرگ برای محیط کارگاهی عالی نیست. زیرا آن پلکان بزرگ فضای کارگاه شما را که می توانست برای ابزار و تجهیزات بکار گرفته شود اشغال کرده است. با توجه به حداقل انتظارات محیط از پله مارپیچ در محیط کارگاهی، ابعاد آن را تعیین کنید.

این مساله در مورد سالن اجتماعات و یا سالن غذاخوری زمانی صدق می کند که نیاز به فضای بیشتر برای قراردادن تعداد صندلی بیشتر دارید.

واقعا بهتر است که دیدگاه جامعی نسبت به پله پیچ و فضای خود داشته باشید. ابعاد و عملکرد مورد نیازتان را به دقت حسابرسی کنید و صرفا به دنبال داشتن یک پله پیچ خوب نباشید.

پله خوب آن پله ای است که کاملا هماهنگ و متناسب محیط بسترش باشد

ابعاد پله گرد

ارتفاع پله گرد

در مورد این بخش از پلکان پیچ شما چندان قدرت مانور ندارید و نمی توانید بیشتر و یا کمتر از ارتفاع کف تا کف دو طبقه متوالی اجرا کنید.

یکی از شایع ترین اشتباهات مردم در اندازه گیری ارتفاع این است که آنان برای برآورد ارتفاع پله پیچ خود از کف طبقه شروع پله تا زیر سقف آن طبقه را اندازه می گیرند. در صورتی که حتما می بایست ارتفاع از کف تمام شده، (کف پوش نهایی اجرا شده باشد)، تا کف تمام شده طبقه بعدی در نظر گرفته شود.

کف تا سقف ارتفاع در دسترس همان طبقه است اما ما قرار است به کف طبقه بعدی راه یابید. بنابراین مهم است که ضخامت سقف را نیز در محاسبات خود در نظر بگیرید.

ارتفاع پله گرد

 قطر یا عرض پله گرد

قطر پله اسپیرال محیطی است که پله شما کامل در آن قرار میگیرد و قرار است پاسخگوی نیازهای مدنظر شما باشد.

هنگامی که می خواهید این محیط را در طراحی پلان برآورد کنید حتما از خود چند سوال بپرسید:

  • میزان پاخور (جای پا) کف پله چقدر باشد؟
  • در آینده قرار هست چه وسیله ای را از این پله بالا ببرید؟
  • و اینکه چقدر فضا اطراف پله میخواهید داشته باشید تا علاوه بر کارایی زیبایی مدنظر را تامین کند؟

جهت تجسم آینده این پلکان، شما می توانید از ابزارهایی برای حس ملموس تر این طرح استفاده کنید. از آنجاییکه پله پیچ یک ساختار کاملا عمودی است شما می توانید آن را مانند یک سیلندر یا لوله درنظر بگیرید. بنابراین یک طرح دایره ای ساده را مستقیما بر روی کف، به کمک یک نوار و یا یک تکه کاغذ مقوایی علامت بزنید. کارتن به شما این امکان را می دهد تا در صورت عدم اطمینان از نحوه قرارگیری کف پله آن را حرکت دهید و حالات مختلف را امتحان کنید.

شما می توانید این طرح را در اندازه بزرگ و واقعی و یا در مقیاس کوچکتر تنظیم کنید تا به گزینه مناسب برسید. زمان سفارش پله پیچ می توانید با دید دقیق تری نسبت به مکان پله، ابعاد آن و حتی نقطه شروع و پایان آن به سراغ فروشنده و یا مشاور فنی بروید.

 

جنبه دیگری از قطر به غیر از نحوه قرار گیری آن در محیط، نشان می دهد که چطور شما یا شخص دیگری می تواند در پله جابجا شود. قطر بیرونی پله شما مشخص میکند که مسیر پیاده روی شما به چه شکل است و میزان فضای پاخور چقدر باشد.  به دلیل ماهیت جمع و جور پله مارپیچ، بسیاری از صاحبان خانه ها نگران هستند که فضای کافی برای تردد راحت درون این پله نداشته باشند. اندازه پاخور کوچکترین شعاع تا بزرگترین شعاع در بخش بیرونی پله در حدود 9 تا 43 سانتی متر باشد. بنابراین نگران نباشید و دایره خود را طوری تقسیم کنید تا به این محدوده برسید. فکر نکنید اگر ابعاد پاخور بزرگ را افزایش دهید راحتی آن بیشتر خواهد شد. دقیقا برعکس، اگر پاخور بزرگ از این میزان بزرگتر شود هنگام تردد از آن ممکن است در کف پله های بعدی مجبور شوید بر روی یک پله دو گام بگذارید تا آن را طی کنید. به علاوه ممکن است زیبایی پله شما نیز از بین برود.

ابعاد پله گرد