۲۵
خرداد

دکور و استفاده از زیر پله (بخش سوم)

  • زیرپله؛ دیوار تلویزیون  (TV Wall)

یکی از کانون های خانه حوالی تلویزیون است که در برخی طراحی های معماری مسکونی از همان ابتدا این حوزه درنظر گرفته می شود. یکی از مهمترین اصول دکوراسیون، ابعاد و حوزه بندی مناسب مبلمان است از جمله مبلمان فضای نشیمن و اتاق تلویزیون که علاوه بر حفظ سلامتی و تناسب محیط، ایده های دکوراسیون شما را جذاب تر می کند.

این بخش دارای ویژگی هایی می باشد که مناسب برای تماشای صفحه تلویزیون در طول شبانه روز است. از جمله نور محیطی روز، فاصله همه جانبه بیننده از صفحه تلویزیون و ارتفاع نصب آن.

به منظور حفظ سلامت بینایی و شنوایی فاصله استاندارد تا صفحه تلویزیون باید حفظ شود که این فاصله بستگی به ابعاد تلویزیون دارد. اگر این فضا و مساحت آن در همان ابتدای طراحی معماری درنظر گرفته شود ابعاد متناسب با آن فضا نیز بدست می آید. در مقالات بعدی به طور اختصاصی در مورد دکوراسیون فضای تماشای تلویزیون صحبت خواهیم کرد.

در تصویر مقابل یک پله مستقیم که به صورت دو محور باکس اجرا شده است را می بینیم. در این حالت حداکثر فضایی که شاسی اشغال می کند (در واقع ارتفاع شاسی دو طرف کف پله ها) حدود ۴۰ سانتی متر می باشد بنابراین این پله دکوراتیو فضای خوبی در اختیار ما می گذارد. اما از ارتفاع حداکثری زیر آن استفاده می کنیم. زیرا طبق استاندارد اگر ارتفاع شخصی که بر روی کاناپه مقابل تلویزیون نشسته را در نظر بگیریم از سطح زمین ۱۰۵ سانتی متر است. بنابراین بخش های ابتدایی شیب پله که فاصله کمتری از زمین دارد برای نصب تلویزیون مناسب نیست. این بخش میتواند محلی برای قرار دادن سیستم صوتی باشد.

در این فضا تلویزیون با رنگ مشکی تمام توجه را به خود جلب می کند. سقف و کف سفید است که فضا را گسترده تر نشان می دهد و برای این فاصله کم بسیار مناسب است. شاسی (باکس دو سمت) پله که از دل سقف به کف متصل شده اند هم رنگ با آنها می باشند در حالی که کف پله ها همرنگ بخش های عمودی (دیوارها)، به رنگ قهوه ای روشن است. قسمت هایی از کاناپه هم که در تصویر دیده می شود به رنگ کرم با خطوطی کمی تیره تر از کرم و درواقع روشن تر از قهوه ای دیوارهاست.

در این دکوراسیون طیف رنگی ای میبینیم که حواس ما را از رنگ سفید به سمت رنگ مشکی سوق می دهد. رنگ های مابین همگی همگون و از یک تن رنگی هستند: کرم، قهوه ای روشن، قهوه ای تیره در کمدهای چوبی و در نهایت رنگ مشکی سیستم صوتی و تصویری.

زمانیکه راه پله طویل باشد در زیر آن سطح عمودی بیشتری داریم اما همانطور که در نمونه قبلی گفتیم ما تنها بخشی از آن سطح را لازم داریم که در ارتفاع مناسب مقابل کاناپه قرار گرفته است.

در این نمونه هم میبینیم که بخش حداقلی بعد از پاگرد میانی تلویزیون قرار گرفته است.

فضا باریک و طویل است بنابراین ابعاد تلویزیون متناسب با این فاصله درنظر گرفته شده است.

در این فضای نسبتا باریک بیشتر دو رنگ سفید و مشکی به چشم می خورد رنگ های دیگر مانند آبی کاربنی و کرم تنها در تابلوی انتهای سالن توجهات را به خود جلب می کند.

پله ها که به صورت ورق تا شده اجرا شده اند به دلیل ضخامت کمشان فضای بیشتری را در زیر پله در اختیار ما می گذارند. این کف پله ها به وسیله سیم با روکش کرمی رنگ به سقف متصل شده اند که ظرافت آنها مطابق با ظرافت کف پله هاست. همین ظرافت و رنگ را ما در پایه صندلی ها هم مشاهده می کنیم. انتخاب این عناصر ظریف برای این فضای نسبتا کوچک و باریک بسیار مناسب است. همه اجزای افقی و دیوارها به رنگ سفید است که فضا را دلباز نشان می دهد اما ما همزمان می توانیم ثبات و اقتدار رنگ مشکی را در دیوار انتهایی سالن، پروفیل های در کشویی سمت راست تصویر، کف پله ها و پاگرد چوبی انتهایی که خیلی زیرکانه از زیر تلویزیون عبور کرده و مسیر خود را تا دیوار ادامه داده است ببینیم. در واقع این پاگرد نقش خود را تغییر داده و در غالب کمد (به عنوان دکور یا میز تلویزیون) در این دکوراسیون جای گرفته است. و می تواند ایده جالبی برای سایر بخش های خانه که در همجواری با پله قرار دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

در این نمونه بسیار جالب، دیواری که به عنوان دست انداز پلکان پشتی می باشد محل نصب تلویزیون قرار گرفته است.

پلکانی که به صورت زیر محور با دو شاسی باریک از طبقه بالا به پاگرد رسیده و در آن سمت دیوار مسیر خود را ادامه داده است.

این پاگرد که ارتفاع خوبی از سطح زمین دارد فضای زیرین آن علاوه بر آنکه برای عبور سرگیر نمی شود و محدودیتی ندارد، فضایی قرار گرفته است که به این نشیمن راه دارد. این وید تبدیل به نورگیری شده است که نور را از بین کف پله ها و نرده شیشه ای عبور می دهد. اجرای این پله به صورت دکوراتیو و استفاده از متریال شیشه این امکان را فراهم آورده است و آن گوشه از خانه را صلب و تاریک نمی کند.

باقی تصاویر مربوط به سایر بخش های این ویلا را میتوانید در سایت Houzz مشاهده نمایید. در این فضا رنگ ها، متریال ها و اشکال مبلمان و اجزا در عین حفظ هارمونی بسیار انعطاف پذیر و مدرن هستند و فضایی دلپذیر در اختیار شما قرار می دهند.

  •  زیرپله؛ نشیمن

اگر فرود پلکان در سالنی وسیع قرار گرفته است یا راه پله دارای پاگردی وسیع است می توان از این فضاها بعنوان نشیمن طولانی مدت یا صرفا جهت مکثی کوتاه استفاده کرد.

در این مورد پلکانی با چند توقفگاه (پاگرد) وجود دارد که بخش زیرین آن کاملا به فضایی مجزا اختصاص داده شده است اما پای دیوار آن مبلمانی قرار گرفته است که می تواند برای توقفی بلند مدت، مطالعه و یا گفتمانی خودمانی در گوشه ای دنج استفاده شود.

فضا یکپارچه روشن است. کفسازی، کاغذ دیواری، نرده و پرداخت شاسی پله تماما به رنگ کرم می باشد.

کاناپه، فرش و تابلوی بالای پله ها با رنگ قرمز خود به این محیط یکپارچه، گرمی و نشاط بخشیده است. اما استفاده از این رنگ در دکوراسیون برای مدت کوتاه و در سطح کم مناسب است زیرا پس از مدت طولانی قرارگیری در محیطی که رنگ غالب آن قرمز است باعث آزار، آشفتگی و خستگی می شود؛ با توجه به تاثیر رنگ ها در روح و روان کاربر از آنها بهره ببرید.

در بخشی از زیر پله که اوج گرفته و سرگیر نمی شود می توان کاناپه ای قرار داد.

در نمونه روبرو هم می بینیم که نیمکتی از جنس چوب به رنگ سفید در  زیر بازو دوم پله قرار گرفته است.

رنگ کاناپه یا نیمکت در این بخش بهتر است روشن باشد تا این فضای به خودی خود کوچک را کوچکتر نشان ندهد.

زیر و اطراف این پله پوشیده شده است. اگر پله به صورت دکوراتیو باقی می ماند امکان نورگیری از پنجره های پاگرد فراهم می شد. گاهی بسته به سلیقه مشتری و شرایط محیطی می توان با اعمال راویزکاری و گچکاری زیر پله های دکوراتیو را نیز پوشاند.

بهترین رنگ برای پرداخت زیر پله انتخاب شده است. اینگونه ارتفاع زیر پله بلندتر به نظر می رسد. سقف به رنگ کرم، دیوارها به رنگ سفید؛ نزدیکترین رنگ به این دو همان رنگ قهوه ای چوب های کف پله و کفپوش است که فضا را گرم و صمیمی می کند.

همانطور که در دو پله مستقیم کاناپه ها به فرم پله انتخاب و قرار داده شدن در پله های منحنی هم می توانید از کاناپه های گرد یا منحنی در پای پله استفاده کنید.

مرکز این پله گرد (تصویر سمت چپ) تبدیل به کانون گرم و دنج برای یک همصحبتی طولانی مدت شده است.

کاناپه منحنی سفید، همرنگ دیوارهای پلکان خود را در دل این پله چوبی جای داده است.

تفاوتی ندارد انحنای پله به کدام سمت باشد، در تصویر سمت راست نشیمن پای پله درست برعکس تصویر سمت چپ و در شعاع بیرونی پله قرار گرفته است.

  • زیرپله؛ دکور

گاهی دکور محیط به گونه ایست که دیگر نیازی به قرارگیری مبلمان یا فضایی مجزا در زیر پله نیست. مانند این نمونه؛ در اینجا رنگ قهوه ای تیره بر محیط غالب است و شاید همان گلدان سبز زیر این پله های کنسول شده بهترین گزینه برای زنده کردن آن باشد. شاید دیگر نیازی به قرارگیری اتاق کار در زیر پلکان دکوراتیو نباشد و خیلی احتمال های دیگر که طراح را بر آن داشت تا فقط شکوه و زیبایی این پله مدرن را به رخ بکشد.

گاهی سلیقه شما به گونه ایست که تمایل دارید تنها زیبایی و ظرافت پله را به نمایش بگذارید و این ایده بسیار زیبا و جالبیست.

در دکوراسیون این منزل که به صورت مدرن چیده شده است شما دیگر اقلام تزئینی و گوناگون با رنگ های طلایی و سبک کلاسیک نمی بینید. طراح تنها به نصب چند تابلوی زیبای نقاشی بر روی دیوار سفید بسنده کرده است. نقاشی هایی پر معنا و جسور درست مانند جسارتی که در به کارگیری رنگ دیوار جداکننده کنار پله درنظر گرفته شده است.

کف پله ها به صورت کنسولی به این دیوار پایدار و باصلابت تکیه کرده اند و آنقدر حس امنیت می دهد که دیگر شما از معلق بودن پله ها نمی هراسید. البته که رنگ قهوه ای کف پله ها در تشدید این حس کمک بسیاری می کند.

دکوراسیون این ویلا از جنس طبیعت است؛ تنها مرز بیرون و درون این محیط پنجره های شیشه ای باریک است.

دیوارهای داخلی در امتداد دیوارهای بیرونی از جنس سنگ است. منظر سبز طبیعت بیرون از پشت این شیشه ها خود را به سمت داخل می کشانند، کفسازی سنگی، پلکانی آهنی که به صورت زیر محور با شاسی باریک و نرده ظریف، درست به ظرافت سنگ های کار شده در دیوار اجرا شده است؛ تمام این عوامل بخشی از طبیعت را در داخل خانه زنده می کند. همه اجزا به صورت طبیعی و با جنس و رنگ حقیقی خود به کار برده شده اند. به گوش رسیدن صدای آب در این طراحی زیبا ، به خوبی طبیعت داخلی را تکمیل میکند. به راستی که طراح ایده ی به جا و زیبایی برای دکور زیر پله در نظر گرفته است که در کنار زیبایی در مطبوع شدن هوای داخل موثر است.

ادامه دارد…

نویسنده: مهشاد کیانی.