۰۱
خرداد

دکور و استفاده از فضای زیر پله (بخش دوم)

– زیرپله؛ کتابخانه ای آرام

 فضای مطالعه علاوه بر داشتن شرایط اولیه از جمله نورپردازی و تهویه مناسب باید محیطی آرام و راحت داشته باشد. یکی از دنج ترین فضاها که این امکان را برای شما فراهم می کند فضای زیرین پله ها می باشد.
محیط مطالعه را به رنگ مورد علاقه خود که حس آرامش به شما القا می کند، رنگ بزنید.
یک مبل یا میز و صندلی راحت برای این فضا انتخاب کنید. در هنگام طراحی دکور تمام توجه خود را به وجود و استمرار راحتی و تمرکز برای آن قرار دهید.
علاوه بر آنچه گفته شد می توانید دیوارهای مجاور را با قفسه های چوبی برای نگهداری کتاب، بپوشانید.
وجود پنجره در نزدیکی این محیط دو عامل بسیار مهم تهویه و نور طبیعی را فراهم می کند که خود از نکات اصلی طراحی فضای مطالعه می باشد.
تمام شرایط ذکر شده در نمونه روبرو دیده می شود.
مبل راحتی در زیر پله ها و مجاور قفسه های چوبی ایده آل ترین و دنج ترین محیط را برای مطالعه فراهم کرده است. این قفسه ها هم رنگ کفپوش و کف پله ها به رنگ کرم در هماهنگی با رنگ سفید دیوارها می باشد. نور مصنوعی و لازم برای مطالعه از طریق چراغ، و نور طبیعی به واسطه پنجره بزرگ در پاگرد فراهم می شود. البته ناگفته نماند که دکوراتیو بودن پله ها و نبود پیشانی پله این امکان را برای گذردهی نور طبیعی فراهم کرده است.

گاهی شما می توانید این فضا را محصورتر و مجزا کنید تا به واسطه درب میانی ارتباط آن با سایر محیط محدود شود؛ واضح است که در این حالت عوامل محیطی و عبور و مرور تمرکز شما را برای مطالعه کاهش نمی دهد.

کل محیط زیر پله و پاگرد به دو فضا اختصاص داده شده است که اتاق سمت چپ کتابخانه را نشان می دهد.
اتاق تماما تیره ی مطالعه در این دکور سفید باعث ایجاد نوعی جاذبه در این فضا می شود. فقط کافیست گوشه ای از این اتاق در میان در دیده شود آنوقت جاذبه رمزگونه آن ما را به سمت خود می کشد تا ببینیم در آن فضای تیره چه چیزی در انتظارمان است. مرموز بودن این محیط با بسته بودن در هم به گونه ای دیگر خود را نشان می دهد؛ درب اتاق در میان دیواره ای سفید که کاملا همگون و هم شکل قطاع های روی دیوار است پنهان شده و در نگاه اول وجود فضا در پشت آن به چشم نمی خورد. مصداق این توضیح را می توانید در درب بسته سمت راست آن مشاهده کنید.

شاید راه پله شما در نزدیکی فضای نشیمن خصوصی قرار داشته باشد و دیگر نیازی به مبلمانی مجزا برای آن نباشد. در این صورت می توانید فقط قفسه کتاب (کتابخانه) را در زیر پله ها بگنجانید. درست مانند نمونه مقابل که در امتداد و همرنگ پله ها قفسه بندی را بصورت باکس هایی با قطاع های متفاوت انجام داده است.

وجود صندلی برای مکثی کوتاه ایده بسیار خوبیست وگرنه اتاق انتهای سالن با وجود آن پنجره شرایط و آرامش لازم برای مطالعه را فراهم کرده است. فضایی که در آن هم می توانید استراحت کنید و هم کتاب مورد علاقه تان را ورق بزنید.

– زیرپله؛ فضای استراحت

شاید در خانه شما نیاز به یک فضای کوچک و دنج برای استراحت داشته باشید. ما به شما فضای زیرپله ای را پیشنهاد می کنیم. اگر نور مجاور پله ها تامین باشد و تهویه مناسبی هم داشته باشد می توانید کتابی را هم در آنجا مطالعه کنید و از آن لذت ببرید.

در این نمونه ای که مشاهده می کنید از حداکثر فضا استفاده شده است؛ قرار دادن تختی همرنگ دکور اطراف به گونه ای که فضای زیر این تخت با تعبیه کشوهایی کوچک بسیار کاربردی شده است.

اگر پله های شما در کنار پنجره ای بزرگ تعبیه شده است، شانس بیشتری برای خلق فضای استراحت دلپذیر و زیبا دارید.

در این ویلا پله ها در مجاور پنجره بزرگی قرار گرفته که برای گذر دهی نور دیگر نیازی به حذف  پیشانی پله نیست. همانطور که میبینید این پله به صورت زیرمحور اجرا شده است و پیشانی پله در آن وجود دارد و این سازه را بسیار صلب و پایدار نشان می دهد؛ شاید اندیشه پشت این ایده هم همین موضوع باشد.

دیوار به عنوان عنصری عمودی حس پایداری و استقامت را القا میکند حال اگر این دیوار از جنس ماده ای ظریف و شکننده مانند شیشه ساخته شود (اشاره به پنجره یکپارچه در هر دو طبقه) حسی متناقضی در برابر ماهیت ایستای دیوار بوجود می آورد که بسیار هیجان انگیز و مدرن است. اما برای ایجاد حس امنیت و پایداری در کنار عنصر شفاف و متزلزلی مانند شیشه ما نیازمند اجرایی هستیم که حس ترس ناشی از آن را کاهش دهد. اجرای این پله به صورت زیرمحور با شاسی وسط به همراه پرداخت از جنس چوب، محیط را به تعادل می رساند. به علاوه جنس چوب با ماهیتی گرم و صمیمی که دارد در کنار شیشه که شاید سرد به نظر برسد تعبیر بسیار زیبا و بجایی از همنشینی این دو در کنار هم را خلق کرده است که منجر به فراهم آوردن محیط دنج استراحت است.
این فضا مملو از حس زندگی است که در آن عناصر مدرن و صنعتی در کنار مواد طبیعی و گرم به کار برده شده است. کف پله ها هم رنگ با سقف چوبی و البته دیوار آجری قهوه ای رنگ سمت چپ است که همگی القا کننده حس آرامش می باشند. قرار دادن صندلی چرم هم می تواند اصالت و سبک فضا را حفظ کند.
کتابخانه ساخته شده از آهن و چوب به رنگ تیره و همرنگ با شاسی زیر پله ها کاملا متمایز از دیوار آجری با رنگ قهوه ای روشن است. در این فضا تمام رنگ ها از یک خانواده و جنس هستند و به کار بردن گیاهان سبز برگ علاوه بر حفظ زندگی و شادابی در کنار این عناصر سرد و صلب هماهنگ با رنگ قهوه ای به کار برده شده در فضا می باشد. همانطور که می دانید رنگ قهوه ای متشکل از دو رنگ سبز و قرمز است . بنابراین با داشتن دانش نسبت به ترکیب رنگ ها می توانید از هارمونی رنگ ها استفاده کنید و باعث ایجاد احساسی متفاوت در محیط شوید.

در سبک های مدرن ترکیب و ازدیاد رنگ و متریال در دکوراسیون ممکن است پاسخگوی نیاز شما نباشد. همانطور که در این نمونه میبینیم ما در یک محیط خلوت و یکپارچه سفید، با دو رنگ گرم و متمایز مواجه هستیم که خلوت و آرامش دیداری را با اندکی شیطنت برهم زده است. اما نتیجه آن بسیار موفق و هیجان انگیز است.
پله ها به شکلی کاملا مدرن به صورت تک محور کنسولی اجرا شده است که در آن شاسی در درون دیوار تعبیه شده بنابراین کف پله ها به صورت معلق به چشم می خورند. رنگ تیره کف پله ها علاوه بر نمایش قدرت و جسارت طراح حس پایداری و امنیت ناشی از این انتخاب را در کنار حس ناامنی و معلق پله ها همراه کرده است؛ و این جذاب ترین بازی با مفاهیم القا کننده از متریال و رنگ هاست.
برای حفظ عابرین همچنان لزوم وجود نرده پله دغدغه بسیاری از طراحان است. شاید در این حالت استفاده از نرده های سنتی و فلزی دید و جلوه این پله را برهم بزند بنابراین استفاده از شیشه برای محافظ پله در کنار این کف پله های کنسول شده بهترین پیشنهاد ممکن است. شما می توانید در مسیر این شیشه و برای فراهم آوردن جای دست از یک تسمه یا لوله در لبه شیشه استفاده کنید. توجه داشته باشید که قطر کم لوله ظرافت بیشتر و هماهنگ با دکور ظریف و خطی این پلکان دارد.

ترکیب دیگری از رنگ قهوه ای دو رنگ مشکی و قرمز است که در این نمونه رنگ مشکی در کف پله ها و رنگ قرمز در صندلی زیر پله درنظر گرفته شده است. شاید این صندلی و این محیط صرفا برای استراحت در نظر گرفته نشده باشد اما وجود این صندلی و آن میزِ دکورِ قهوه ای با این ساختار بسیار زیبا، برای به هیجان آوردن این محیط ضروری باشد.

در هر سه نمونه ذکر شده در قبل نشان دادیم که وجود این فضای کوچک می تواند بزرگترها را هم مثل کودکان به هیجان بیاورد. همانگونه که بچه ها به فضای کوچک و دنج علاقه دارند ما هم برای استراحت پس از یک روز کاری شلوغ شاید بد نباشد کمی کودک شویم و در این فضای دنج به دور از هیاهو استراحت کنیم.

 

– زیرپله؛ اتاق بازی کودکان

هر فضای مرموز و پنهانی برای کودکان بسیار جذاب است و حس کنجکاوی و هیجان آنها را برمی انگیزد، خصوصا اگر این فضا در ابعاد و اندازه خودشان، کوچک با ارتفاعی کوتاه، طراحی شده باشد.

برای حفظ امنیت کودکان در برابر پلکان خصوصا اگر بصورت دکوراتیو باشد بهتر است حتما فکری برای فضای زیر آن داشته باشیم. و چه بهتر که این فضا را به خوده آنان اختصاص دهیم.

در این نمونه کل فضای زیر پله تبدیل به اتاق بازی شده است. درب این اتاق و سقف آن به اندازه ارتفاع تا زیر پاگرد و قد کودک است که این باعث ایجاد حس علاقه و تملک کودک نسبت به آن می شود. زیرا همه اجزا را در قد و اندازه خود می بیند که حس خوشایندی برایش به ارمغان می آورد.

کودک علاقه بسیاری به رنگ های شاد و شفاف دارد. در واقع تمام دنیای آنها به همین شکل شفاف و شاد است، در طراحی اتاق حتما علایق کودک باید در نظر گرفته شود و شخصیت های کارتونی مورد علاقه آنان را در رنگ آمیزی و طراحی دیوارهای آن در نظر بگیریم. کف این فضا باید فرشی نرم قرار بگیرد که امنیت کودک را حفظ کند، همانطور که در تصویر می بینیم فرشی نرم با موهای بلند و کوتاه پهن شده است.

طراح این پروژه به خوبی به دیتایل و هارمونی رنگ انها توجه کرده است، تمام دیوارها به رنگ سفید و در تضاد با آن بخش افقی دست انداز به همراه نیمکت به رنگ مشکی درنظر گرفته شده است درست مانند تابلویی که بر روی دیوار اتاق کودک نصب شده است. تمام کفپوش و کف پله ها به رنگ قهوه ای روشن حد میانه این دو رنگ را حفظ کرده است.

نور اتاق بازی کودک باید طبیعی و مصنوعی باشد. بنابراین اگر زیر پله به سمت بیرون پنجره ای نداشت نور مصنوعی کافی باید تعبیه شود و کودک تا حد امکان زمان بیشتری را در فضای باز بگذراند زیرا این امر در روحیه و خلاقیت او تاثیر بسزایی دارد.

در این نمونه جبهه مجاور پله رو به فضای باز و دارای چندین پنجره است بنابراین اتاق کودک از نور طبیعی برخوردار است.

کف و تمام اجزای پله به رنگ قهوه ای روشن و چوب است که به واسطه رنگ سبز طبیعت محیطی گرم و آرام برای کودک و فضای راه پله فراهم آورده است. رنگ گرم قهوه ای حس فضایی خودمانی و صمیمی القا می کند که در حفظ آرامش کودک موثر است.

قرنیز پای دیوار و قاب دور پنجره به رنگ سبز طبیعت است. قرارگیری تمام این نکات طراحی در کنار هم حس داشتن خانه ای در دل طبیعت و جنگل را به کودک می دهد. به علاوه رنگ سبز حس آرامش به کودک می دهد و توانایی درک او را بالا می برد. این رنگ هیچگونه تاثیر منفی برای کودکان ندارد.

در کنار این رنگ ها استفاده از رنگ سفید در دیوارها برای بزرگتر دیده شدن فضا و حفظ آرامش کودک در میان این رنگ های گرم ایده ی بسیار خوبیست.

 

اگر امکان محصور و مجزا کردن اتاق کودک در زیر پله ها برای شما وجود ندارد می توانید تنها به مبلمان و دکور این فضا بسنده کنید.

در تصویر روبرو فضای زیر شیروانی بوسیله پله دکوراتیوی به کف واحد مرتبط شده است.

این پله به صورت زیر محور با شاسی وسط اجرا شده است که در آن پله فاقد پیشانی است. این فقدان باعث داشتن دید کامل به زیر پله هاست بنابراین در هر شرایطی شما می توانید فعالیت کودک خود را مشاهده کنید.

بخش زیرین پاگرد به اتاق کودک اختصاص داده شده که مجاور آن فضای بازی قرار گرفته است و دید به آن از طریق چهار پنجره کوچک با ابعاد متفاوت است.

 

همانطور که در تمام نمونه های مربوط به این بخش اشاره شد تمام طراحی های ما برای اتاق کودک علاوه بر تامین راحتی و ایمنی باید جذاب باشد به علاوه رنگی را برای آن انتخاب کنید که با سایر بخش های خانه هماهنگ باشد.

باقی ایده ها برای دکوراسیون فضای زیر پله را می توانید در بخش های بعدی از این موضوع در سایت دنبال کنید.