اتصال اتاق با پله دوبلکس
۲۱
اسفند

مکان مناسب پله دوبلکس کجاست؟

راه پله یک عنصر بسیار مهم در طراحی خانه شماست. به دلیل اینکه دو طبقه درگیر هستند و حجم زیادی از فضا را به خود اختصاص می دهد. این حجم قابل تغییر نیست چونکه نیمه پایینی یک پله نمی تواند از نیمه بالایی آن جدا شود.

لذا انتخاب مکان مناسب پله دوبلکس یکی از اولین مواردی است که باید در طراحی پلان خانه مورد توجه قرار گیرد. از آنجاییکه پلکان بر روی سایر فضاها تاثیر می گذارد تغییر دادن آن در مراحل بعدی از سخت ترین موارد است. بنابراین بدون هیچ محاسبات و ذهنیت از پیش تعیین شده دست به طراحی پله نزنید.

پلکان؛ در کنار دیوار و یا در بخش مرکزی خانه

* راه پله می تواند به صورت مرکزی و یا در تماس با یک دیوار بیرونی قرار گیرد. جوانب مثبت و منفی متعددی برای هر دو گزینه وجود دارد.
اگر راه پله به صورت مرکزی قرار داده شود، پنجره ای برای تهویه و تامین روشنایی آن وجود ندارد. در این حالت اگر امکان پذیر باشد می توان از پنجره در سقف بالای پلکان نور طبیعی آن را فراهم کرد.
اگر پلکان در تماس با یک دیوار بیرونی قرار گیرد، امکان تعبیه پنجره در مسیر آن وجود دارد. در خانه هایی که سطوح دیوارهای بیرونی کم هستند بهتر است این مقدار کم را برای تعبیه پنجره در فضاهای دیگر مانند اتاق ها استفاده کرد.

پلکان در سالن مجزای

پلکان؛ در سالن مجزای ورودی و یا در دل سایر بخش های خانه

* انتخاب دیگری که در رابطه با قرار دادن پله گرد و یا پله مستقیم باید درنظر گرفته شود این است که در این پلان باید در ارتباط با سایر فضاهای خانه باشد. دو مکان یابی رایج برای پله ها عبارتند از: مقابل سالن ورودی اصلی ساختمان و در داخل فضای خانه در بخش میانی.

پله می بایست در محلی قرار گیرد که دسترسی به آن برای تمام فضاها آسان و یکسان باشد.

دورترین، تاریک ترین و نامناسب ترین فضا را برای پلکان خود انتخاب نکنید؛ فضای راه پله باید نور خوب و تهویه مستقیم از بیرون داشته باشد.

در ساختمان های عمومی، راه پله پله دوبلکس باید در نزدیکی ورودی اصلی قرار گیرد اما در ساختمان های مسکونی این موقعیت به مرکز ساختمان منتقل می شود تا دسترسی به آن برای تمام فضاها یکسان باشد.

در گذشته و گاهی امروزه، بعد از درب ورودی در منازل، اولین چیزی که می بینید راه پله است. این یک ایده قدیمی است که پله ها در داخل فضا می بایست در جلوی درب ورودی قرار گیرد. زمانیکه از عملکرد و استفاده بهینه صحبت به میان آید، این طراحی به نوعی رنگ می بازد. چرا که در این حالت فضایی که پرت می شود بیشتر است. این طرح برای خانه های بسیار بزرگ و لوکس ایده ای به شدت زیبا و مناسب خواهد بود.

چندین راه پله

اگر یک خانه بزرگ دارید، بیش از یک پله درنظر بگیرید.

اگر یک خانه بزرگ دارید وجود یک پله اضافی کوچک می تواند یک جریان صمیمی ایجاد کند. دو طبقه بندی منظمی وجود دارد که فکر میکنم به خوبی کار کند. اولین آن در یک خانه شهری است که آشپزخانه و اتاق ناهار خوری در طبقه پایین بوسیله یک پله کوچک به اتاق نشیمن بزرگسالان در طبقه بالا در بخش پشتی خانه مرتبط شده است.

این پله به گردش راحت و سریع کمک میکند. برای اینکه شما به سالن نشیمن برسید نیازی نیست تا از سالن نشیمن به سمت بخش جلویی خانه بروید، از پلکان اصلی به طبقه پایین رفته و سپس وارد آشپزخانه شوید.

 

اتصال اتاق با پله دوبلکس

نمونه دیگر اتصال اتاق خواب کودک به اتاق بازی آنها است. گاهی می توان اتاق کار و یا کتابخانه را که نیاز به آرامش بیشتر و تردد کمتر است بوسیله یک پله دوبلکس کوچک از سایر بخش های خانه جدا نمود و در سطحی مجزا درنظر گرفت.

پله دوبلکس ویلا پله دوبلکس

 

خانه شما چند اختلاف سطح دارد؟

آخرین نکته که ما در مورد قرار دادن آن بحث خواهیم کرد طبقه بندی سطوح خانه شما است. آیا خانه شما در یک یا دو سطح تخت ساخته شده است یا امکانی برای اضافه کردن برخی از فضاهای مورد علاقه تان در سطوحی مجزا از طبقات وجود دارد. شکاف طبقات خانه را جالب تر می کند و می تواند ارتفاع مختلف سقف ایجاد کند.

پله دوبلکس پله دوبلکس

پله دوبلکس    پله دوبلکس

طرح یک پله دوبلکس خوب

یک طراحی خوب پله گرد علاوه بر استفاده بهینه از فضا، تجربه ای دلپذیر و هیجان انگیز از تردد شما بین طبقات فراهم می سازد.

پله بایستی با سبک معماری و دکوراسیون فضای خانه متناسب باشد. در طراحی علاوه بر طرح خوب پله بایستی به ایمنی آن نیز توجه بسیاری کرد.

به طور کلی

به طور کلی پله باید در جاییی قرار گیرد که به خوبی نورگیر و قابل تهویه باشد. این پلکان که به عنوان رابط اصلی دو طبقه در خانه های دوبلکس درنظر گرفته می شود باید به خوبی در برابر دسترسی راحت و آسان سایر فضاها پاسخگو باشد.
زمانیکه در طبقه  بالا فضاهای خصوصی مانند اتاق خواب ها قرار گرفته است، دادن دسترسی مستقیم و بدون واسطه از ورودی، غیر اصولی و نادرست است. بهتر است این دسترسی بعد از مناطق رسمی و پذیرایی باشد.

به عبارتی در بدو ورود شما با فضاهای خدمات رسان مانند آشپزخانه، سرویس عمومی و فضاهای رسمی و پذیرایی مواجه شوید. بعد از آن یا در کنار آن ورودی پله از طبقه پایین به سمت فضاهای خصوصی قرار گیرد.

گذشته از سیرکلاسیون (گردش) نامناسب، همانطور که قبلتر گفته شد طراحی پله ها در جلوی ورودی فضای مرده و پرت در هر دو طبقه بوجود می آورد. این فضا صرفا می تواند بعنوان انبار و یا گنجه استفاده شود؛ داشتن انبار گاهی برای افراد اولویت محسوب می شود و گاهی گزینه.
این انتخاب شماست که تمایل داشته باشید فضای بیشتر را به گنجه اختصاص دهید و یا آن را به سایر بخش های کاربردی تر مانند اتاق نشیمن، اتاق خواب ها و یا آشپزخانه بیافزایید.