• تلفن: 02144742557
  • ایمیل: info@iranstairs.ir
  • ساعات کاری: 09:00-17:00

پله گرد دو محور باکس – تهران-فاطمی

پله گرد دو محور باکس
نقشه پله گرد دو محور باکس
نقشه پله گرد
نمای کلی پله دوبلکس
پله دوبلکس
نمای بالای پله دوبلکس
پله گرد

پله گرد دو محور باکس – تهران- فاطمی

تاریخ                بهمن 96
موقعیت            تهران – میدان فاطمی
ابعاد وید            350*310 سانتیمتر
ارتفاع طبقه       311 و 298 سانتیمتر
مدل اجرا          پله گرد دو محور باکس

پله دوبلکس اجرا شده برای اتصال دو طبقه متوالی در ساختمان شرکت کشتیرانی واقع در میدان فاطمی است. این پلکان بصورت دو محور باکس گرد طراحی و نصب شده است. ابعاد وید نسبتا بزرگ و تقریبا به شکل مربع است. بنابراین به راحتی می توان پله ای با قطر 330 سانتیمتر در داخل این فضا طراحی کرد. این قطر و گردش حدود 200 درجه به خوبی فرم پله گرد را به نمایش می گذارد.

با توجه به شرایط ورود و خروج حاکم در پروژه و شعاع طرح، در هنگام خروج از آخرین کف پله تا سطح کف طبقه بعدی فاصله ای باقی می ماند که الزاما می بایست توسط پاگرد این فاصله پر شود.

پاگرد می تواند با استفاده از مصالح بنایی و یا بوسیله تیرآهن اجرا شود. در اینجا با توجه به طرح پاگرد که در ادامه شعاع پله و بصورت منحنی می باشد، اجرای این انحنا بوسیله مصالح بنایی برای مشتری امکان پذیر نبود. بنابراین با استفاده از تیرآهنی که هم شعاع با پله گرد نورد شد، این بخش را پوشش دادیم.

ارتفاع هر کف پله نسبت به کف پله بعدی، در هر دو پلکان، در حدود 17 سانتیمتر است که برای تردد راحت و آسان است. طول کف پله ها 1 متر است. طرح پله های هر دو طبقه مشابه هم است و ابعاد کف پله ها دقیقا یکسان است. تنها تفاوت آنها در مقدار زاویه گردش پله و ارتفاع هر کف پله است که با توجه به وجود تفاوت در ارتفاع دو طبقه این اختلاف قابل قبول است.

همانطور که قبلا در مقاله “پله پیچ” قوانین طراحی گفته شد، در فاصله 30 سانتیمتری از شعاع داخلی می بایست حداقل میزان پاخور 19 سانتیمتر باشد که در این طرح حدود 22 سانتیمتر می باشد. این میزان در ادامه، موقع قرار گرفتن کف پله چوب و درنظر گرفتن آبچکان، به اندازه 25 سانتیمتر می رسد.

در قسمت باکس بیرونی این پلکان، پاشنه طراحی و اجرا شده است. پاشنه در واقع امتداد شاسی تا روی زمین و اتصال آن به پلیت های قرار گرفته در زیر کفسازی است. این عنصر که بر اساس محاسبات سطح آن مشخص می شود، تا حد زیادی در افزایش مقاومت پله و کاهش ارتعاشات احتمالی کمک میکند.