• تلفن: 02144742557
  • ایمیل: info@iranstairs.ir
  • ساعات کاری: 09:00-17:00

پله گرد دو محور باکس- کلاردشت

پله گرد دو محور باکس – کلاردشت

تاریخ                 تیر 96
موقعیت             کلاردشت
ابعاد وید            400*300 سانتیمتر
ارتفاع طبقه        380 سانتیمتر
مدل اجرا           دو محور باکس

این پله گرد در منطقه کلاردشت در شمال کشور اجرا شده است. شعاع نسبتا باز فرم پله، امکان طراحی مطابق با اصول و استاندارد تعیین شده را برای ما فراهم کرده است.

طبق استاندارد، میزان پاخور پله در فاصله حدود 30 سانتیمتری از شعاع داخلی می بایست حداقل 19 سانتیمتر باشد و در این طرح 19.2 سانتیمتر می باشد. و در فاصله 40 سانتیمتری از شعاع خارجی که می بایست در حدود 26 سانتیمتر باشد با داشتن پاخور 26.7 سانتیمتری از آن اصول تبعیت کرده است. لازم به ذکر است که ابعاد مذکور، ابعاد پروفیل سازه می باشد و با قرار دادن کف پله بر روی این ابعاد به میزان آبچکان، در حدود 3 سانتیمتر افزایش می یابد.

اگر حداکثر فضای اشغالی توسط پله را به صورت دو بعدی در نظر بگیریم، این طرح در ابعادی با عرض 3 متر و طول 4 متر اجرا شده است. طول مفید 113 سانتیمتر کف پله تردد راحت افراد و البته تا حدودی جابجایی لوازم را امکان پذیر می سازد.

معمولا در استاندارد پله های بنایی لزوم اجرای پاگرد بعد از 8 الی 12 پله ذکر شده است. اما در اینجا وجود پاگرد دلیل دیگری دارد که در ادامه توضیح خواهم داد.

موقعیت کلی پلکان در بخشی از پلان قرار گرفته است که از سه طرف محدود به ستون، دیوار اتاق خواب مهمان و دیوار فضای پخت و پز آشپزخانه، و از سمت جبهه چهارم رو به ورودی واحد می باشد.

ابعاد باقی مانده فضای بسیار مناسبی برای اجرای پله فراهم کرده است. اما این شرایط یک محدودیت دیگر برای ما دارد و آن مسیر رفت و آمد به سمت درب اتاق می باشد. سازه در این شرایط می باید به گونه ای طراحی و اجرا شود که اختلالی به هنگام تردد در این مسیر ایجاد نکند. بنابراین ما می دانیم که کف پله ها در حالت اوج گرفتن در این بخش باید ارتفاعی در حدود 220 الی 240 سانتیمتر از سطح زمین داشته باشد.

طبق محاسبات، خیز پله در طرح فوق 18 سانتیمتر می باشد. پاگرد 14 امین کف پله ایست که در حدود 250 سانتیمتر بالای سطح زمین و بالای درب قرار گرفته است. اما لزوم طراحی پاگرد در اینجا چیست؟
اگر پاگرد درنظر گرفته نمی شد موقعیت شروع و پایان پله ها در نقاط مشخص شده و مورد تایید مشتری قرار نمی گرفت. بنابراین یا می بایست شروع پله ها از موقعیت فعلی جلوتر می آمد که در این حالت بجای 14 امین پله 11 امین پله در بالای درب قرار می گرفت و این مورد باعث سرگیری پله می شد. و یا آنکه خروج پله از موقعیت موجود عقب تر می آمد و در آن حالت موقعیت مناسبی در طبقه بالا نداشت و مورد تایید طراح معمار ویلا قرار نمیگرفت.

 

همکاری طراحان معمار و سازه پروژه در مرحله طراحی با مشاوران و طراحان فنی مجموعه این امکان را فراهم می کند تا با درنظر گرفتن تمام جوانب پروژه و امکان سنجی مدل های مختلف اجرا در شرایط موجود، به زیباترین و کاربردی ترین پله در فضا دست یابیم.

همچنین در نهایت با بدست آمدن فرم نهایی می توان فضاهای باز وید (فضای باز جهت طراحی پله) را همباد و هم شعاع فرم پله، به کمک قرار دادن تیرآهنی نورد شده ببندیم. در این صورت در طبقه بالا یا خروج پله سطح بیشتری از کف مورد استفاده قرار خواهد گرفت به علاوه فرم فضا در دو طبقه بسیار زیبا خواهد شد که نشان می دهد در پشت تمام فرم ها و فضاهای موجود اندیشه ای قرار دارد.