۰۳
خرداد

پله اسپیرال

چطور می توان برای محیط خود که نیاز به پله اسپیرال (پله پیچ) دارد آن فضا را اندازه گیری کرد؟

مهمترین بخش اندازه گیری محل، اندازه گیری ارتفاعی می باشد که شما قرار است بر اساس آن طراحی کنید و پله را نصب کنید. برای این ارتفاع هماهنطور که قبلا نیز در مقاله  “ابعاد پله پیچ” به آن اشاره شد، شما می بایست ارتفاع کف تا کف نهایی را اندازه گیری نمایید. منظور از ارتفاع کف تا کف نهایی، ارتفاعی است که در آن کف سازی پایانی طبقه شروع و پایان پله را نیز در محاسبات خود منظور کرده باشید.

به طور کلی محل نصب پله ما به دو شکل است: حالت اول زمانی است که پله شما به عرشه، بالکن، ساختمان و یا سطحی بدون محدودیت جانبی نصب می گردد. و حالت دوم صورتی است که در آن پله درون فضایی باز شده داخل سقف طبقه بعدی نصب می شود. این فضای بسته می تواند به شکل منحنی و یا اشکال راست گوشه و زاویه دار باشد که اصطلاحا به آن وُید (Void) می گوییم.

به هنگام اندازه گیری درنظر بگیرید که ارتفاع بدست آمده را با درنظر گرفتن کف پوش نهایی محاسبه کرده باشید.

زمانیکه در مورد پله پیچ صحبت می کنید تصویری که ممکن است به ذهن شما برسد یک پله مارپیچی باشد که کف پله های آن در یک دور کامل (360 درجه) به دور یک محور در گردش هستند. هر سازنده اصول منحصر به فرد خود را دارد اما نکات طراحی در مجموع تا حدودی مشابه است. به عنوان سازنده پله پیچ انحصاری، ما می توانیم پله هایی منحصر به پروژه شما و با مشخصات آن محل برایتان بسازیم. بنابراین هر محیط ابعاد مختص به خود را به ما حکم می کند که استفاده از آن راحت و امکان پذیر می باشد.

جدول بالا مشخص کننده تعداد کف پله و زاویه گردش آنها است. در صورتی که هر کف پله در زاویه 30 درجه چرخش اجرا شده باشد مشاهده می کنید هنگامی که شما 9 قدم طی می کنید در واقع 270 درجه چرخیده اید. (270 = 30 * 9) با این حساب زمانیکه صحبت از چرخش 360 درجه می کنیم به این معنی هست که شما از همان نقطه ای که شروع به طی نمودن پلکان کرده اید در هنگام خروج نیز از همان نقطه خارج خواهید شد. به عبارتی یک گردش کامل در پله ای به فرم دایره اتفاق می افتد.

اگر پروژه شما شامل یک حفره دایره ای شکل در کف طبقه باشد به ابعادی که برای آن درنظر میگیرید بسیار دقت کنید. بسته به اینکه پله گرد را کجا قرار میدهید، اندازه این حفره یا وید متفاوت خواهد بود. زمانیکه وید در گوشه فضا قرار میگیرد توسط دو دیوار مجاور محدود می شود. کوچکترین روزنه ای که می توانیم با آن کار کنیم ابعاد “44 * “44 (اینچ) یا در حدود 112*112 سانتیمتر است. کوچکترین قطری که در این ابعاد ذکر شده قابل اجرا میباشد در حدود 106*106 سانتیمتر (“42* “42 اینچ) است. این فاصله درنظر گرفته شده میان وید و قطر بیرونی پله این اطمینان را به شما می دهد که به هنگام بالا و پایین رفتن از پلکان،  و قرار گرفتن دست شما که بروی نرده، با دیوار برخورد نخواهد داشت.
توجه داشته باشید که این حداقل ابعاد برای مکان های کم تردد با محدودیت های ابعادی شدید می باشد. طبیعتا استفاده از این پله برای همه افراد راحت نخواهد بود.

اگر جانمایی پله پیچ را در کنار بالکن و یا شاه نشین درنظر گرفته اید که تنها از یک سمت (بالکن یا شاهنشین) محدود می شود، در این صورت در طراحی محدودیتی برای ترسیم شعاع پله نخواهید داشت و می توانید با شعاع بازتر و ابعاد بزرگتر طراحی نمایید.

قطر پله گرد:

مهم نیست که پله شما در کجا قرار می گیرد، شما می بایست از قبل ابعاد (قطری) را در ذهن داشته باشید. ساده ترین تعریف قطر، عرض پلکان شماست. قطر تعیین شده در ارتفاع کف پله ها و موقعیت ورودی پلکان تاثیرگذار خواهد بود.

اجازه بدهید برای درک بهتر این موضوع نمونه ای را تشریح کنم. فرض کنید برای دو پلکان با ارتفاع کف تا کف مساوی (5 متر) و طول کف پله مساوی (55 سانتیمتر) که می بایست در یک نقطه خروجی آنها را درنظر گرفت بخواهیم طراحی کنیم.

این طراحی در دو قطر متفاوت 120 و 160 سانتیمتر می باشد. با توجه به رعایت اصول سرگیری و استانداردهای تعیین شده که در مقاله “پله پیچ” می توانید بطور کامل مطالعه بفرمایید، میزان پاخور و ارتفاع پله در قطر کوچکتر افزایش می یابد. و طبیعتا نقطه شروع پله نیز تغییر می کند.

بهترین حالت این است که شما با استفاده از وسایل در دسترس حدود فضای پله مورد نظر خود را روی کف زمین مشخص کنید تا به تصور عینی از پله خود دست یابید. بطور مثال می توانید با استفاده از گچ محدوده پله و حتی چیدمان پله ها (ابعاد کف پله) را بروی زمین ترسیم کنید تا به ابعاد موردنیاز خود برسید. همچنین می توانید از تجربه و دانش کارشناسان فنی ما نیز کمک بگیرید.

بهترین راه برای پیدا کردن اندازه مناسب برای شما این است که اندازه جای پای خود (پاخور پله) را در نمودار زیر پیدا کنید و با ما تماس بگیرید تا با یکی از طراحان ما برای دریافت مشاوره تخصصی صحبت کنید.

ابعاد و اندازه پاگرد:

اندازه پاگرد پله شما به همان اندازه مسیر پلکان می باشد. پاگرد، نقطه ورود و خروج پله گرد است و اندازه آن تابع قطر پله مارپیچ می باشد. فرم و ابعاد باید با توجه به میزان سرگیری پاگرد به هنگام پایین آمدن از پلکان محاسبه می شود. نحوه محاسبه آن در مقاله “پله پیچ” با ذکر مثال توضیح داده شده است. همچنین طراحان ما می توانند گزینه های مختلف (فرم و ابعاد مختلف) پاگرد را طی جلسه حضوری در دفتر طراحی برای شما بروی مانیتور به نمایش بگذارند.

ابعاد کف پله اسپیرال

ابعاد کف پله:

اندازه گذاری ابعاد کف پله آخرین مطلب این بخش هست که می بایست به آن توجه کنید. چندین نکته وجود دارد که بسته به نوع کف پله در اینجا درنظر گرفته می شوند. چیزی که تغییر نمی کند شعاع کف پله هاست. به همان میزان که قطر را افزایش میدهید طول آن نیز افزایش می یابد. برای مطالعه دقیق تر در مورد اصول طراحی به مقاله “پله پیچ” مراجعه بفرمایید.  در ادامه اشاره ای به برخی نکات می کنیم. از جمله اینکه پاخور اصلی پله در فاصله حدود 30 سانتیمتری (12 اینچ) از شعاع داخلی پله می بایست درنظر گرفته شود.

عریض ترین بخش جای پا در انتهای پله می باشد. به همان میزان که طول کف پله بیشتر می شود این عرض نیز بیشتر می شود. پوشش نهایی کف پله (بطور مثال چوب) معمولا بزرگتر از کف پله سازه می باشد که با استفاده از پروفیل اجرا شده است. چرا که در طراحی کف پله چوبی از دو طرف آبچکانی برای آن درنظر خواهید گرفت. (به مقاله “پله پیچ” مراجعه شود). در ادامه می توانید ابعاد کف پله را در جدول مشاهده نمایید.