۲۵
اردیبهشت

پله بتنی

آنچه در این مطلب می خوانیم:

– نحوه ساخت پله بتنی

– ضوابط ساخت پله بتنی

– لوازم مورد نیاز ساخت پله بتنی

– مدت زمان ساخت پله بتنی

– شرایط نگهداری از پله بتنی

– پوشش نهایی پله بتنی

پله بتنی مستلزم ساخت قالب چوبی می باشد که قبل از آن ما توصیه می کنیم که به اجزای یک پله معمولی توجه کنید. بنابراین شما باید از همان ابتدا ابعاد کف پله و ارتفاع پله را با در نظر گرفتن شیب و راه رفتن از پله تعیین کنید.

به یاد داشته باشید که ارتفاع پله و عرض نرده ها باید در امتداد پلکان باقی بماند.

قالب بندی پله بتنی:

پله بتنی

در تصویر، می توانید فرم پله بتنی را ببینید و ابعاد مناسب برای استفاده از ارتفاع پله و پیشانی پله را به دست آورید. صفحات چوبی در این مراحل، باید با چند پیچ به ساختار جانبی قالب متصل باشد.

شکل پله بتنی باید به سقف متصل شود. ما همیشه به مشتریان خود توصیه می کنیم که در همان روز سقف بتنی و پله را بپوشانند تا بتوانند میان این اجزا یک پیوند قوی ایجاد کنند.

با صبر و شکیبایی کار کنید و اطمینان حاصل کنید که قالب چوبی تراز و کاملا عمود است، درغیر اینصورت پله بتنی هم تراز و در یک خط به نظر نمی رسند. از پیچ و میخ های بلند برای قفل کردن قالب های چوبی استفاده کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که هیچ شکاف بین تخته ها وجود ندارد.

در این تصویر،  شما می توانید قالب چوبی که باید با استفاده از تخته های مختلف و بست ها با هم محکم بسته شود را ببینید. در حالی که ریختن بتن در قالب، فشار زیادی ایجاد می کند و ممکن است کف پله ها را از موقعیت خود خارج کند.

دستورالعمل بتن مورد استفاده در ساخت پله بتنی:

دستورالعمل مناسب بتن مورد نیاز برای ریختن در قالب، به شرح زیر است:

مخلوط به طور کامل 3 قسمت سیمان، 2 قسمت شن و ماسه، 4 قسمت ماسه و آب. با این وجود، گزینه ایده آل این است که بتن را که قبلا از جایی که بتن مخلوط شده است خریداری کنید و آن را در قالب با یک پمپ بپاشید.

با صبر و شکیبایی کار کنید تا اطمینان حاصل کنید که ساختار تخته چوبی محکم و سخت  است و قادر به نگهداری بتن و میلگرد آن است. این بسیار مهم است که مطمئن شوید که بتن قادر به تحمل وزن خود است و فرم خود سطح بتن تراز و کاملا عمود است.

تقسیم پله پاگرد:

در این تصویر می توانید تقسیم پاگرد پله بتنی را مشاهده کنید. شما باید ساختار قالب و نحوه ریختن بتن را بیاموزید. درست بعد از اینکه قالب را با بتن پر کردید، باید آن را به طور کامل لرزاند و ارتعاش داد ، سطح  آن را به طور مساوی توزیع کرد تا از ایجاد حباب های هوا جلوگیری کرد.

انتهای پله را با یک ماله چارسو ببندید، مطمئن شوید که در پایان، پله ها به هم می رسند. با استفاده از یک سطح مستطیلی برای گسترش سطح بتن و استفاده از چرخش های مدور برای رسیدن به یک ظاهر خوب، با استفاده از یک سطح پلی استایرن مناسب می باشد.

اگر نتوانستید پله ها را به طور کامل اندازه گیری کنید، پس از اینکه پله ها خشک شده اند، با استفاده از  یک ورقه نازک روی سطح مقطع خود تنظیم کنید. با صبر و شکیبایی از بالا به پایین پله ها را اندازه بزنید ، اطمینان حاصل کنید که بتن را لرزاندید (با استفاده از یک ویبراتور بتن یا با ضربه زدن به قالب با چکش).

نکته مهم: در حال بتن ریزی، از کفش های لاستیکی و چکمه های لاستیکی ، عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید تا از تحریک پوستتان جلوگیری شود.

مدت زمان مورد نیاز برای خشک شدن سازه پله:

پله ها حداقل به مدت 4 هفته به طور کامل خشک می شوند، پس مطمئن شوید که قالب ها را پس از اینکه کاملا خشک شد بردارید. علاوه بر این، شما باید بتن را روزانه بشویید، تا مطمئن شوید که آن ترک نخواهد خورد. به یاد داشته باشید که این مرحله ضروری است، بنابراین از یک شلنگ برای آب پاشی کردن بتن حداقل هر روز صبح استفاده کنید (در فضای خارجی هوا گرم است، باید آن را حداقل سه بار در روز آب کنید).

پس از خشک شدن بتن:

بعد از 4 هفته شما می توانید قالب را با استفاده از یک چکش و یک دیلم  بردارید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به بتن یا لبه های پله، با صبر و شکیبایی کار کنید. پس از برداشتن  تخته های چوبی، شما باید کاملا پله بتنی را تمیز کنید. در حالی که باقی مانده ها را از بین می برید، برای جلوگیری از استنشاق گرد و غبار ، ماسک تنفسی را بپوشانید.

نکته هوشمند: قبل از برداشتن قالب از پله بتنی آب بپاشید تا از ایجاد گرد و غبار جلوگیری شود.

در تصویر زیر، می توانید شکل پله بتنی را  پس از برداشتن قالب چوبی، ببینید. همانطور که توجه می کنید بتن یکنواخت و تمامی سطح پله را پوشانده است و هیچ سوراخ، حباب هوا و یا ترکی وجود ندارد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، باید بتن را لرزاند و ارتعاش داد، در غیر این صورت ترک برمی دارد و به آسانی فرو میریزد و حتی ممکن است وزن خود را حفظ نکند. علاوه بر این، پله بتنی حداقل 4- 5 اینچ ضخامت دارد، همانطور که ساختار میلگرد را برای تقویت بتن به کار می برند.

علاوه بر این، باید توجه داشته باشیم که ارتفاع پله باید برای هر مرحله و اندازه ابعاد یکسان باشد. علاوه بر این، همانطور که شما به راحتی می توانید در تصویر مشاهده کنید، در این تصویر ما فقط یک فضای پاگرد پله را ساخته ایم، چرا که ما فضای کافی برای ساخت پاگردهای دیگر را نداریم.

طی تجربه های به دست آمده، توصیه می کنیم یک ساختار پله دارای  سه پاگرد  ایجاد کنید، زیرا کودکان و سالمندان از این پله راحت تر استفاده کنند.

با استفاده از این تصاویر آخرین باری نیست که شما می توانید پله بتنی را از دیدگاه های مختلف ببینید. البته باید اشاره کرد که ما توصیه نمیکنیم این نوع پروژه را خود انجام دهید، اما استخدام یک مهندس و یک تیم واجد شرایط از سازندگان، بهترین کار برای انجام این پروژه است.

می توان ادعا کرد که ساختن پله بتنی پیچیده است و جنبه های بسیاری وجود دارد که نیاز به دانش و تخصص در این زمینه است ، بنابراین قبل از اینکه زندگی خود را در معرض خطر قرار دهید، با یک مهندس مجرب مشورت کنید.

پس از ساخت پله بتنی و تکمیل بقیه خانه خود، باید آن را با نصب کاشی ها، فرش یا کاشی های چوبی بپوشانید. هر یک از این جایگزین ها اگر به صورت حرفه ای انجام شود بسیار خوب است، بنابراین شما باید پوششی را انتخاب کنید که متناسب با سلیقه شما باشد و بهترین ها را داشته باشد.

آماده سازی پله برای نصب کاشی

اول از همه، شما باید مطمئن شوید که تمامی سطح پله ها، عمود بر تراز در نظر گرفته شده هستند ، در غیر این صورت نمی توان حتی یک کاشی نصب کرد. بنابراین، شما باید از 3 تراز سطح استفاده کنید تا مطمئن شوید که سطوح کاملا تراز و مسطح است. اگر چیزی اشتباه باشد و شما متوجه شدید ، باید قبل از نصب کاشی، یک تخت از ملات را بپوشید تا اطمینان حاصل کنید که سطح کاملا تراز و مسطح است. علاوه بر این، شما باید از اندازه گیری نوار برای اندازه گیری پله استفاده کنید و آنها را چک کنید. همچنین، اگر بر روی سطوح، بی نظمی وجود داشته باشد، شما باید آنها را با استفاده از ماله حذف کنید.

پوشش کاشی برای پله چوبی

از سوی دیگر، اگر شما پوشش کاشی را  برای پله چوبی می خواهید ، دو گزینه پیش رو دارید. در ابتدا شما می توانید کاشی ها را مستقیما بر روی چوب بگذارید و با استفاده از چسب (که توصیه نمی کنیم ، زیرا چوب در طول سال ها انبساط پیدا می کند و باعث ترک خوردن بین دوغاب و کاشی می گردد). در مرحله دوم، می توان تخته های نگهبان یا پشتیبان را نصب و محل اتصالات را به هم و متصل کرد و سپس کاشی ها را روی آن نصب کرد.

به منظور گسترش چسب کاشی، شما باید از یک وسیله برای پخش کردن سطح چسب استفاده کنید. این ابزار بسیار مفید است زیرا می توانید لایه ای از چسب روی کف را پخش کنید. و با استفاده از شانه جانبی آن یک سطح از چسب را قرار دهید.

پخش چسب کاشی بر روی پله 

برای پخش چسب کاشی بر روی پله باید شروع به کاشی کردن پله ها از بالا کنید. اگر کف پله بتنی خیلی خشک باشد، باید چند قطره از آب را بپاشید تا مطمئن شوید که چسب کاشی با کف پیوند دارد.

به منظور اضافه کردن آب به طور یکنواخت، شما می توانید از یک اسفنج استفاده کنید. با این وجود، شما باید به یاد داشته باشید که نباید بیش از حد آب چکه کند، در غیر این صورت چسب به کف نخواهد چسبید. علاوه بر این، شما باید کاشی های سرامیکی را برای نصب آماده کنید، مطمئن شوید که آنها خراشیده نمی شوند و هیچ نقصی ندارند. این یک جنبه بسیار ضروری است، در غیر این صورت شما نتیجه دلخواه را دریافت نخواهید کرد.

پس از اینکه چسب کاشی را با سازگاری مناسب تهیه کردید، باید با استفاده از یک ماله ، چسب قرار داده شده بر روی آن را پخش کنید. سپس ، باید چسب را روی پله ها پخش کنید.

برای چسباندن به صورت حرفه ای، باید از حرکت نیمه مدور استفاده کنید، تا زمانی که لایه ای روی سطح داشته باشید (برای دور اول از لبه راست برای انتشار مواد استفاده کنید). بعد، چسب را با نگه داشتن ماله در 45 درجه شانه کنید.

پس از اینکه چسب کاشی بر روی کف را با استفاده ماله از سمت راست پخش کردید، باید آن را با طرف دیگر شانه کنید. در نتیجه، استفاده از ماله تا زمانی که  حتی یک لایه چسب بر روی آن باشد ضروری است، همچنین مطمئن شوید کف پوش کاشی کاملا مسطح و تراز است.

همچنین باید چسب را در یک سطح بزرگتر نسبت به رده ی کاشی هایی که قرار است در آن قرار دهید، پخش کنید. در نتیجه، شما باید چسب را حداقل 2 اینچ بیشتر از طول کاشی های سرامیکی گسترش دهید. پس از قرار دادن کاشی روی پله ها، چسب اضافی را با استفاده از یک ماله پاک کنید.

در این تصویر شما می توانید ببینید که چگونه باید بستر چسب را بر روی پله پخش کنید. این یک کار پیچیده و سخت  نیست، و با کمی تلاش شما می توانید این کار را حتی بهتر انجام دهید.

شما باید دو اساس مهم  و ضروری را در نظر داشته باشید: سطح باید تراز (یا عمود) باشد و لایه چسب باید روی سطح کامل قرار گرفته باشد. (چسبندگی باید دارای هماهنگی در تمام سطح باشد).

پس از اینکه چسب کاشی را پخش کردید ، باید کاشی های پله را نصب کنید. اگرچه ممکن است این کار کمی مشکل و سخت شود، اما اگر شما با استفاده از مواد مناسب، ابزار و با مراقبت و صبر بسیار کار کنید.

نکته مهم : برای به دست آوردن ظاهر خوب، شما باید با فاصله کاشی ها را نصب کنید، همانطور که در تصویر نشان داده شده است. علاوه بر این، شما باید چسب های اضافی را از کف حذف کنید تا خشک شود و فاصله بین کاشی ها را بگذارید تا حتی فاصله ها را نیز ببینید.

در نهایت بعد از کاشی کردن پله ها، با استفاده از یک چکش لاستیکی (پنبه ای)، باید آنها را به آرامی روی آنها ضربه بزنید. به این ترتیب، کاشی ها در محلی مناسب، به خوبی قرار می گیرند و چفت و بست می شوند. بنابراین توصیه می شود از یک سطح تراز استفاده کنید تا از تراز بودن کاشی دیگر اطمینان حاصل کنید.

اگر کاشی ها با چسب کثیف شوند، باید آنها را با یک اسفنج مرطوب و کمی آب پاک کنید. اگر از آب زیاد استفاده کنید، خاصیت چسبندگی از زیر سطح کاشی از بین می رود و ممکن است کاشی از جای خود حرکت کند.

در این تصویر می توانید بالای پله را مشاهده کنید. اگر در نصب کاشی پله موفق شوید، باید بتوانید کل پروژه را بدون هیچ مشکلی به اتمام برسانید.

نکته مهم : اگر مجبور به بریدن کاشی و تغییر در محل شدید، باید از یک اره مرطوب استفاده کنید. در حالی که برای برش کاشی باید از شیار و ضربه محکم و ناگهانی برش استفاده کنید، برای کاشی کردن دماغه (نوک) پله باید از یک اره مرطوب استفاده کرد. در نتیجه، برای یک کار حرفه ای، شما باید یک اره مرطوب خریداری کنید یا اجاره کنید.

پس از نصب دماغه کاشی، باید کاشی های کف پله ها را نصب کرد. به این ترتیب، هنگام نصب پله بعدی، خط پله را پنهان می کنید.

هنگام نصب پیشانی پله، باید کاشی ها را بچرخانید تا به اندازه کافی فضا را برای نصب بگذارید. در غیر این صورت، باید کاشی ها را به زور و اجبار در محل قرار دهید و همچنین ممکن است با این کار سایر کاشی های پله نیز از موقعیت خود حرکت کنند. قبل از اینکه این کار را انجام دهید، چسب اضافی را با یک پارچه تمیز کنید.

هنگام نصب پله ، باید از یک مربع L استفاده کنید تا مطمئن شوید که آنها کاملا تراز و عمودی هستند. این جنبه بسیار مهم است، زیرا باعث می شود که مطمئن شوید که پله را به درستی کاشی کرده اید. هنگام بررسی این جنبه، باید از مربع L در هر دو طرف کاشی استفاده کنید.

 

از سوی دیگر، باید فاصله نگه دار بین کاشی ها نصب کرد تا مطمئن شوید که آنها به طور مساوی قرار گرفته اند.

 

 

سپس، با استفاده از تکنیک ها و راهنمایی هایی که قبلا شرح داده شد، باید نصب کاشی بر روی پله ها را ادامه دهید. اگر با صبر و شکیبایی کار کنید، هر بار که یک کاشی اضافه می کنید، از سطح تراز استفاده کنید، فاصله نگه دار بین کاشی ها را نصب کنید و برش ها را با روش حرفه ای انجام دهید (ضربه محکم و ناگهانی برش و اره مرطوب) و اطمینان حاصل کنید که کاشی ها هماهنگ و در شکل مناسب هستند.

 

نکته مهم: پس از یک روز، شما می توانید پروژه را با تزریق بندکشی کاشی با رنگ ملات مناسب به پایان برسانید.

 

و در آخر، سخت ترین قسمت هنگام قرار دادن کاشی پله، در پاگرد پله بتنی است. بنابراین، اطمینان حاصل کنید کاشی ها را با تراز وسط قرار دهید با استفاده از یک اره مرطوب کار سریع تر و با دقت بیشتر انجام می شود.

 

سوال هایی که با ارائه متن مذکور به آنها پاسخ دادیم:

– ضوابط و اصول اجرای پله بتنی کدام است؟

– شرایط و لوازم مورد نیاز برای ساخت پله بتنی چیست؟

– مدت زمان اجرای پله بتنی چقدر است؟

– عیار بتن مورد استفاده در پله بتنی چند است؟

– شرایط نگهداری از پله بتنی چیست؟

– پوشش نهایی کف پله های پله بتنی چه می باشد؟

– نحوه اجرای کاشی بر روی پله بتنی چگونه است؟