پله دوبلکس ارزان
۲۴
خرداد

پله دوبلکس ارزان

امروزه دغدغه بسیاری از مالکان و در کل کارفرمایان گرامی انجام پروژه با صرفه اقتصادی هست که با توجه به نوسان بازار بتوانند به بهترین کالا یا خدمات با قیمت مناسب (ارزان تر و با کیفیت تر ) دست پیدا کنند.

و اما در مورد پله دوبلکس که سازه ای با ساختار فلزی با پوشش چوب، رنگ و … می باشد. قیمت در بخش مصالح وابسته به قیمت ورق و پروفیل و در بخش نصب و مصالح مصرفی همچون صفحه برش، ساب، الکترود و … می باشد. متاسفانه این موارد در شرایط فعلی بازار خیلی متغییر هستند و علاوه بر این شما میبایست قیمت انرژی در واحد تولیدی و دستمزد مجری که در ابتدای هر سال افزایش می یابد به همین دلایل تغییر قیمت پله دوبلکس در هر سال و بعضا در هر فصل متغییر است.

اما به طور کلی ارزانی به چه مواردی بستگی دارد؟ یا پله دوبلکس ارزان چه ویژگی هایی از نظر ساختاری و ظاهری خواهد داشت؟  این عنوانی هست که در ادامه این مطلب به پاسخ آن دست پیدا خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که یکی از دلایل ارائه قیمت های مختلف توسط مجموعه ایران استیرز این است که برای مشتریان گرامی امکان انتخاب آگاهانه در زمینه مصالح مورد استفاده و روش تولید فراهم گردیده است. این حق مشتری است تا بداند در ازای هزینه ای که پرداخت می کند قرار هست چه محصول و یا خدماتی را دریافت کند. و ما ریز این اطلاعات را در اختیار شما قرار میدهیم. برای اطلاع از قیمت پله با دیتایل های اجرایی به بخش “لیست قیمت پله گرد از سایت مراجعه فرمایید.

عوامل موثر در قیمت پله در بخش تولیدی هر شرکت سازنده

نوع ورق

استفاده از ورق فابریک و یا ورق شیت در تولید و قیمت موثر هستند. ورق فابریک ورق هایی هست که بعد از تولید رول نشده و بصورت کاملا صاف در اختیار سازنده قرار می گیرد (تصویر سمت راست). بنابراین به هنگام طراحی و برش بروی این ورق شاهد تاب خوردگی و تغییر ابعاد و اندازه فوق العاد کم و غیر محسوس می باشیم. اما ورق شیت ورقی هست که از یک رول ورق، برش خورده است (تصویر سمت چپ) و طی عملیاتی به صاف کردن آن ورق پرداخته اند. بنابراین زمانیکه این ورق تحت حرارت برش و یا جوشکاری قرار بگیرد ممکن هست دچار تغییر ابعاد و یا دارای انحنا شود. به همین دلیل نوع ورقی که در ساخت سازه مورد استفاده قرار میگیرد در قیمت موثر هست. به طور میانگین تفاوت قیمت ورق فابریک و ورق شیت در هر کیلو حدود 10 الی 15 درصد می باشد. با یک حساب سرانگشتی می توانید تفاوت  اساس نوع ورق استفاده شده در آن را محاسبه کنید.

ورق فابریک ورق شیت

در تصویر بالا ورق شیت را مشاهده می کنید. این ورق در هنگام برش بوسیله دستگاه لیزر (که کمترین حرارت را تولید میکند) دچار اعوجاج شده و دیگر برای اجرای یک پله بی نقص مناسب نیست.

 برش بوسیله دستگاه لیزر

نوع برش ورق

برش ورق به روش های مختلفی مانند برش لیزر، پلاسما، هواگاز، واترجت، گیوتین و … صورت می گیرد که در اینجا سه روش برش را بررسی می کنیم: برش با لیزر، برش با پلاسما و برش با هواگاز. نوع برش ورق نیز در مقاومت آن و در مجموع در قیمت تاثیرگذار است.

نوع برش ورقنوع برش ورق

برش ورق با استفاده از «برش لیزر» بسیار دقیق است و با حرارت فوق العاده کمتر نسبت به دو روش دیگه صورت می گیرد.

برش لیزری توسط استعمال اشعه لیزر از یک خروجی قوی لیزر روی اجسامی که می‌خواهند بریده شوند انجام می‌شود. قسمتی از جسم مورد نظر که بریده می‌شود، آب می‌شود، می‌سوزد یا تصعید می‌شود و توسط فشار گاز از روی جسم پاک می‌شود؛ و سر انجام سطح بریده شده با کیفیت خیلی عالی ایجاد می‌شود.

این روش برای اجرای طرح های ریز و پیچیده بروی ورق بسیار مرسوم است. اما تعداد معدودی از سازنده های پله برای برش ورق های موردنیاز و بالابردن دقت در کار از این روش استفاده می کنند. پر واضح است که این روش نسبت به دو روش دیگر از قیمت بالاتری برخوردار است و سازه تولیدی با این روش برش دارای قیمت بیشتر است. این نوع برش ورق به دلیل حرارت فوق العاده کم، مورد توجه قرار گرفته است اما با این حال باز هم این حرارت فوق العاده کم می تواند ورق شیت را که در زیرعنوان قبلی توضیح داده شد، دچار خوردگی و تاب برداشتگی شدید کند. بدین صورت احتمال خطا در ابعاد و اندازه ورق های پله بالا می رود. این مورد را می توان دلیلی دیگر برای استفاده از ورق فابریک عنوان کرد. لازم به ذکر است که این روش برش معمولا بیشتر در مدل اجرای زیرمحور مورد استفاده می گیرد.

برش لیزربرش لیزر

نوعی دیگر از برش ورق، «برش پلاسما» می باشد.

برش پلاسما پروسه‌ای است که در آن فولاد یا سایر فلزات در قطرهای مختلف بوسیله یک مشعل (torch) برش داده می‌شود. در این برش یک گاز نجیب (در برخی موارد هوای فشرده) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی (Electrical ARC)  بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد می‌گردد وگاز به حالت پلاسما می‌رود. پلاسما به اندازه کافی گرم است تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد. هوای فشرده نیز به اندازه‌ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند. (تعریف نوشته شده از سایت ویکی پدیا نقل شده است).

این نوع برش نسبت به برش لیزر کمی حرارت بیشتری در طی عملیات تولید می کند. هزینه اجرا با این روش برش از قیمت برش لیزر کمتر و میزان خوردگی ورق به دلیل مجاروت هوا و افزایش دمای ورق بیشتر است. بنابراین قیمت تولید شده با این روش برش می تواند از  با برش لیزری کمتر باشد.

برش پلاسما بوسیله دستگاه CNC:

برش پلاسما بوسیله دستگاه CNC

برش پلاسما بوسیله یک ربات:

برش پلاسما بوسیله یک ربات

برش دهنده دستی پلاسما:

برش دهنده دستی پلاسما

روش برش دیگر، «برش با هواگاز» می باشد.

برشکاری اکسیژنی ( انگلیسی  Oxy-fuel welding and cutting) نوعی برشکاری گرمایی است که در آن ذوب و برداشتن فلز با استفاده از گرمای حاصل از واکنش شیمیایی بین اکسیژن و فلز پایه انجام می‌شود. برای برش هوا گاز از یک مشعل برش جهت پاشش یک گاز (استیلن) به محل برش و ایجاد حرارت در فلز تا دمای برافروختگی استفاده می‌شود. سپس یک جریان اکسیژن به روی فلز دمیده می‌شود و فلز در این اکسیژن سوخته و اکسید شده و سپس فلز به صورت گل اکسید شده به بیرون از محل برش جاری می‌گردد. (تعریف نوشته شده از سایت ساخت 24 و ویکی پدیا نقل شده است)

این روش نسبت به دو نوع برش دیگر قیمت پله را کمتر می کند. اما باید درنظر داشت این روش برش که بوسیله گازفشرده با دمای بالا انجام می شود به شدت ورق را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند باعث اعوجاج و تاب خوردگی بسیار شدید ورق بخصوص ورق های شیت شود.

ضخامت ورق

ضخامت ورقی که پله با آن ساخته می شود در قیمت پله بسیار موثر است. قطعا قیمت ورق 15 میلیمتری با قیمت ورق 10 میلیمتری که در ساخت پله دو محور ورق مورد استفاده قرار میگیرند متفاوت هست.

اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که: «ما به دنبال پله ای با قیمت مناسب و کمتر هستیم، پس می توانیم از سازنده پله درخواست کنیم پله ما را با ورق با ضخامت کمتر بسازد؟» باید به شما بگویم که اگر شرکت سازنده پله ای که انتخاب کرده اید ساخت مهندسی و محاسبه شده ای داشته باشند ضخامت ورق را خودشان تعیین می کنند.

ما در مجموعه خود (ایران استیرز) به هنگام طراحی نقشه های تولید از روی نقشه های طرح اولیه، ابتدا اطلاعات مربوط به پروژه را در نرم افزار محاسبه گر “انسیس” (ansys) و بعضا “کتیا” وارد میکنیم تا با توجه به شرایط پروژه تنش ها و ارتعاشات احتمالی را بر روی ورق های سازه پیش بینی می کند بنابراین با توجه به نقاط امنیت و ایمنی تایید شده ضخامت ورق های استاندارد و سایر مشخصات فنی آن پله را به مشتری ارائه می دهیم. بدین صورت ارتعاش های احتمالی پله به حداقل وضعیت موجود نزدیک خواهد شد.

پله سازه ای است که به هنگام طراحی و تولید آن باید حساسیت بسیار زیادی به خرج داد. چرا که این سازه در هنگام زلزله بایستی نقش پناهگاه داشته باشد نه اینکه خود خطر آفرین باشد. همانطور که افزایش ضخامت ورق بدون محاسبه می تواند باعث سنگینی بیش از حد سازه و بروز حادثه در آینده شود.

بنابراین تعیین ضخامت ورق مناسب با شرایط پله در تامین ایمنی آن موثر است و واضح است که استفاده از ورق های ضخیم تر با توجه به محاسبات برای تامین امنیت بیشتر کاربر، و کمک از نرم افزارها و نیروهای متخصص آن باعث افزایش قیمت پله ساخته شده می شود.

ضخامت ورق

ابعاد، ضخامت و تعداد پروفیل های مورد استفاده در پله

در پله مدل دو محور ورق، دو محور باکس و زیر محور از پروفیل با ابعاد 40*40*2 میلیمتر و در پله های مدل کنسولی از پروفیل  با ابعاد 60*40 با ضخامت 2 الی 3 میلیمتر و در پله حول لوله و محور برش خورده از پروفیل 40*20*2 میلیمتر معمولا استفاده میکنیم. در برخی پروژه ها بسته به نیاز آن پروژه که محاسبه میگردد اجرای دو ردیف پروفیل کافی و تایید شده است. اما زمانیکه کارفرما درخواست اجرای سه ردیف پروفیل را دارد اضافه کردن ردیف سوم پروفیل و متعاقبا اضافه شدن وزن آن، قیمت پله را اضافه خواهد کرد. این نیز مورد دیگری هست که در افزایش قیمت پله موثر هست.

موارد لازم درباره مواد اوله و نحوه آماده کردن آنها که دلایل اصلی محاسبه قیمت پله دوبلکس (پله گرد) بود توضیح داده شد در مطلب بعدی درباره قیمت های متفاوت در اجرا و ساخت پله توضیح میدهیم که از نتیجه این موارد علت پله دوبلکس ارزان یا پله دوبلکس گران  را میتوان درک کرد