۲۹
فروردین

پله دوبلکس

آنچه درباره پله دوبلکس باید بدانید

 • ساختار کف پله ها در پلکان شیشه ای
 • PVB در پلکان شیشه ای
 • بایدها و نبایدهای پلکان شیشه ای
 • عملکرد فنی و نگهداری مناسب پلکان شیشه ای
 • نصب پلکان شیشه ای
 • بررسی نمونه های اجرا شده پله دوبلکس شیشه ای

 پله دوبلکس

پلکان شیشه ای یک شکل نسبتا پیچیده با ویژگی معماری جالب از انواع پله ها می باشد. آیا جرات می کنید در دفتر کار و یا منزل خود پلکان شیشه ای نصب کنید؟ هنگامی که ما به یک راه پله شیشه ای فکر می کنیم، اولین چیزی که به ذهنمان می رسد این است که اگر آنها بشکنند چه می شود؟ چقدر می توانند خطرناک باشند؟ چه وزنی را می توانند تحمل کنند؟ برای چه فضاهایی مناسب هستند؟

با وجود تمام این نگرانی ها واقعیت این هست که فن آوری مورد استفاده در ساخت این شیشه ها قادر به تحمل 4 نفر با وزنی متعادل است.

این شکل از پله برای چیدمان مدرن داخلی و یا فضاهای عمومی ایده آل هستند. پله های شیشه ای علاوه بر ارائه امکان جابجایی افراد در دو اختلاف سطح، جسمی تزئینی هست به خصوص اگر در محیطی با سبک مینیمالیستی قرار بگیرد.

استفاده از پلکان شیشه ای روز به روز بیشتر می شود. این بخاطر رواج این سبک و مد در معماری و همچنین بهبود قابل توجه قدرت شیشه و روش های ساخت آن است.

اگرچه پلکان شیشه ای به هر خانه ای زیبایی می بخشد اما اگر به درستی ساخته و نصب نشده باشد می تواند خطرناک باشد. بنابراین این مقاله به شما اطلاعاتی در مورد نحوه صحیح ساخت و نصب پله شیشه ای ارائه می دهد.

ساختار کف پله ها دوبلکس :

کف پله های شیشه ای معمولا با استفاده از ترکیبی از دو لایه 10 و 25 میلی متری که به صورت طبقه طبقه ساخته می شوند. سطح بدون لغزش به چند روش بدست می آید؛ مورد توجه ترین روش معمول، سندبلاست و پوشش “Ritec” است. یکی دیگر از روش های محبوب ضد لغزش، ایجاد شیارهایی در لبه جلویی کف پله می باشد.

پلکان شیشه ای ترکیب تکنیک، تصویر و طراحی است. آنها شفاف، روشن و به گونه ای آسمانی هستند.

اغلب در معماری تجاری و صنعتی و یا مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. پله شیشه ای آرایش ظریف و زیبایی دارد، اتاق را سبک و خالی نشان می دهند و به هنگام بالا رفتن از آن حس شناور بودن در هوا را به ما القا می کند. این پله می توانند مستقیم، منحنی و مارپیچ باشد.

برای منازلی که در آن افراد مسن و یا کودکان جزو کاربران این پله هستند، استفاده از شیشه توصیه نمی شود، حتی اگر سبک دکوراسیون منزل مدرن باشد.

یکی از راه های داشتن پلکان شیشه ای سفارشی و خاص، ترکیب آن با روشنایی LED مانند تصویر است که رنگ شیشه را به هنگام قدم زدن روی آن یا فعال شدن توسط کلید، تغییر میدهد. یا استفاده از شیشه های حرارتی که وقتی روی آن راه می روید، تاریک می شود.

شیشه ای که در این مدل استفاده می شود بسیار سخت و دشوار است که ضخامت آن به 32 میلیمتر می رسد؛ 3 لایه شیشه ای سخت 10 میلیمتری و دو لایه غشاء 0.6 میلیمتری PVB بین آنها.

راه پله ها با شیشه های ساختمانی و کف پله های شیشه ای دارای یک سیستم کشویی دیواری با پین فولادی هستند و با آزمایش بارگیری گواهی شده برای ظرفیت کلی برای هر مرحله از 150 کیلوگرم آزمایش می شود.

شیشه های ضخیم و لایه ای به ضخامت مورد نیاز، با توجه به استانداردهای انگلیسی و اروپایی، معمولا از 33 تا 60 میلی متر می باشند. این کف پله ها با استفاده از شیشه های فلوت روشن یا شیشه های کم آهن در سازه های ضخیم تر ساخته می شوند تا رنگ سبز طبیعی از شیشه های معلق را کاهش دهند و آنها را شفاف و روشن نمایان کنند.

PVB چیست؟

پلی وینیل بوتیرال (PVB) نوعی رزین است که به عنوان گونه ای چسب قوی چند سطح را به هم متصل می کند و باعث سختی و انعطاف پذیری سطوح می شود.  نسبت به نور شفاف می باشد.

از این ماده بیشتر در شیشه های ایمنی لمینت شده و شیشه های جلویی اتومبیل استفاده می شود.

شیشه لمینت از شیشه معمولی محکم تر و ایمن تر است. لمینت کردن شیشه بدین صورت است که از میان لایه های پلیمری بین دو یا چند لایه شیشه استفاده می شود. این مجموعه چند لایه با فشار و حرارت تبدیل به مجموعه ای یکپارچه می شود.

این نوع شیشه ها بر اثر ورود ضربه مانند سایر شیشه ها می شکنند اما شیشه های شکسته خرد و تیز نیستند بلکه به دلیل همان میان لایه ها که به آنها چسبیده اند حالت یکپارچه خود را حفظ می کنند.

شیشه های لمینت در برابر حرارت و صوت عایق است و بسیار ایمن تر از سایر شیشه ها است.

بایدها و نبایدهای پلکان شیشه ای:
از اینکه خودتان شیشه را انتخاب کنید به شدت بپرهیزید

ممکن است شما به دنبال کف پله ای جذاب و منحصر به فرد برای پلکان خود باشید و آن را انتخاب کنید و این کاملا طبیعی است. همه ما به دنبال زیبایی هستیم اما در کنار این زیبایی باید به خصوصیات نوع شیشه انتخابی نیز توجه کنید؛ بررسی کنید که آیا این شیشه برای مدل پلکان شما با ابعاد و تعداد کاربران پیش بینی شده آن مناسب هست یا خیر. به همین دلیل هنگام انتخاب شیشه برای پله، قبل از تصمیم گیری، همیشه با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

پلکان شیشه ای دارای تحمل و تاب کمی برای خطا و لغزش هستند

صرف نظر از کیفیت مواد استفاده شده در پلکان شیشه ای، کف پله ها هنوز از شیشه ساخته شده اند و احتمالا می توانند بشکنند (اگر به درستی نصب نشده باشند). بنابراین، همیشه باید درک کنید که نصب پلکان شیشه ای در منزل شما به این معنی است که در صورتی که مراحل را طبق دستورالعمل انجام دهید میزان خطا یا اشتباه بسیار کم است.

کف پله های شیشه ای برای فضاهای دارای دید وسیع و واضح بسیار مناسب است. در حالی که کف پله های پلکان شیشه ای عملکردی کاربردی دارند اما خطوط شفاف و تمیز سطوح آنها یک اثر بصری قابل توجهی ایجاد می کند و محیط را به گونه ای دیگر نشان می دهد؛ کمتر مواد و مصالحی در ساختمان این حس و زیبایی را می توانند خلق کنند.

پلکان شیشه ای که برای کاربردهای مسکونی و تجاری پاسخگو می باشد؛ می تواند نقطه کانونی فضای شما باشد. این پله شیشه ای نسبت به بسیاری از مواد سنتی ساختمان مقاوم تر است. این پلکان زمانی که با کف و نرده شیشه ای ترکیب شود اجازه ورود نور طبیعی به داخل را می دهد؛ یک زیبایی فوق العاده بدون تقلا. شیشه به ایجاد جوی روشن، باز و مدرن کمک می کند که احساس تازگی و پذیرا بودن را دارند.

عملکرد فنی و نگهداری مناسب پلکان شیشه ای

کف پله شیشه‌ای با تعمیر و نگهداری آسان، عملکرد بالایی را ارایه می‌دهد؛ پوشش مقاوم سطح بسیار آسان تمیز و نگهداری می شود.

برای کنترل کشش و ایمنی، مهندسان و طراحان می توانند از یک روش کنترل کشش به صورت دیجیتالی (Mprint traction) و یا کنترل کشش پیرینت شده (Control frit) در انواع مختلفی از گزینه های الگو و سفارشی استفاده کنند.

نصب صحیح پلکان شیشه ای

نصب پلکان شیشه ای

نصب پلکان شیشه ای کمی سختر است. زیرا اجزای شیشه باید برش داده شود و با کمترین فاصله و کوچکترین خطا نصب و ثابت شود. این به این دلیل است که بر خلاف پلکان چوبی یا پله بتنی، اجرای تنظیمات با تاخیر و یا مرحله ای پلکان شیشه ای تقریبا غیرممکن است.

اگر شما در مورد انجام یک پروژه مانند این فکر می کنید یکی از چیزهایی که باید توجه کرد این است که به طور قابل توجهی وقت گیر، تکنیکی، پر هزینه و بالقوه خطرناک است نسبت به اکثریت قریب به اتفاق پروژه های خود انجام دهید.

ملاحظات بسیاری وجود دارد که باید در نظر گرفته شود تا مطمئن شوید پلکان شیشه‌ای ایمن و کاربردی برای مردم است. علاوه بر این، تعدادی از ابزارهای تخصصی و کنترل کننده ها وجود دارند که باید برای تکمیل این پروژه مورد استفاده قرار گیرند.

 • اندازه گیری

فضایی که می خواهید در آن پلکان را نصب کنید انتخاب کنید. ارتفاع کلی این فضا که با عنوان total rise شناخته می شود را تقسیم بر تعداد پله ای کنید که تردد از آن برای شما آسان و امکان پذیر است. در هنگام انجام این محاسبات می بایست مواد لازم جهت اجرای پله را نیز فراهم آورید.

 • خرید مصالح

زمانی که مواد لازم برای این پروژه را خریداری می کنید آگاه باشید که به احتمال زیاد برخی از لوازم پلکان شیشه ای را همراه با دستورالعمل هایی که می خواهید از نزدیک دنبال کنید، بخرید. به طور کلی شما به دنبال شیشه ای ضخیم با سفتی زیاد هستید که قادر به نگه داشتن وزن زیادی باشد که امنیت شما را حفظ کند. از آنجایی که شما نمی توانید به سادگی با چکش کاری و یا پیچ در شیشه اتصالات را برقرار کنید، با لوازم تخصصی روبرو خواهید شد که به شما اجازه می دهد تا دو قطعه شیشه و یا شیشه را به فلز متصل کنید. مهمترین مواردی که به هنگام خرید باید نگران آن باشید دقت در اندازه گیری و تناسب میان بودجه و خرید شما است.

 • ساختن راه پله

دستورالعمل منحصر برای نصب راه پله به میزان قابل توجهی بستگی به نوع پلکان شیشه ای که شما خریداری کرده اید دارد. به طور کلی، شما ابتدا یک قاب (سازه) که به احتمال زیاد از فلز است تهیه کرده اید. در نهایت می بایست پانل های شیشه ای را که به همراه لوازم مخصوص (Staircase kit) خریداری کرده اید به این سازه متصل کنید. زمان صرف کنید و این کار را با دقت انجام دهید. زیرا این امر باعث یکپارچگی ساختاری کل پله ها خواهد شد. از ابزار و مواد با کیفیت برای تکمیل کار استفاده کنید. اگر پله ها به درستی ساخته نشده باشند این پله ها می توانند بسیار خطرناک باشند.

زمانیکه با دقت فریم و یا کادر را ساختید زمان اتصال پانل های شیشه ای فرا خواهد رسید. از کیت یا لوازم مخصوص در پلکان شیشه ای استفاده کنید و شیشه ها را به قاب فلزی وصل کنید. در هنگام اتصال به خاطر داشته باشید اگر اتصالات بسیار محکم باشد ممکن است در شیشه ترک ایجاد کند و اگر اتصال سست باشد کف پله ها نیز سست خواهد بود. اگر طبق دستورالعمل پیش بروید نصب پله شما بدون مشکل خواهد بود.

این پلکان شیشه ای که توسط شرکت pharosglass اجرا شده است تماما شیشه ای و بصورت پله تک محور کنسولی از داخل اجرا شده است. ماهیت تولید شیشه پلکان که شفاف می باشد اجازه انتشار و انکسار نور را می دهد. این امر که هم کاربردی و هم تزئینی می باشد به شما کمک می کند تا در تاریکی شب پلکان را به رنگ دلخواه، همچون یک الماسِ زیر نور به درخشش در آورید.

یکی دیگر از سازه های ساخته شده توسط شرکت نامبرده تصویر بالا می باشد. این پله پیچ که به شکل پله دو محور ورق ساخته شده است دارای کف پله های شیشه ای می باشد. انتخاب شیشه برای پوشش کف پله ها ایده مناسبی است چرا که اگر در این فضای کوچک با ابعاد کم کف پله ها نیز صلب باشد فضا را کوچک تر و پلکان را سنگین تر نشان می دهد و همچنین مانع از انتقال نور می شود. در اینجا کف پله های شیشه ای درون قاب فلزی ای قرار گرفته است که از طرفین به ورق های فلزی پله پیچ متصل شده است.

سوالاتی که پاسخ آنها با متن ارائه شده مرتبط می باشد:

 • جنس شیشه کف پله ها در پلکان شیشه ای چیست؟
 • پوشش پله دوبلکس فلزی بوسیله شیشه چگونه است؟
 • آیا کف پله های شیشه ای در پلکان شیشه ای می شکند؟
 • مراحل نصب شیشه در پلکان شیشه ای چیست؟
 • شیشه مناسب برای کف پله شیشه ای کدام است؟