پله گرد دست دوم
۰۱
اسفند

پله گرد دست دوم

امروزه شاهد خرید و فروش اجناس دست دوم بسیاری هستیم که صرف نظر از ماهیت کالا و کیفیت آن، گاهی به دلیل صرفه جویی در هزینه ها اقدامی مناسب و معقول می باشد.
به هنگام خرید کالایی دست دوم و به عبارتی استفاده شده حساسیت و اهمیت بررسی کیفیت کالا بسیار بیشتر از زمانیست که شما می خواهید جنسی دست اول یا نو خریداری کنید.

آیا ایده جستجو میان دست دوم ها در مورد تمام اجناس، ایده ای منطقی و سودمند است؟ آیا این پیشنهاد در مورد کالایی مثل پله که سفارشی و منحصر به فضای شما ساخته می شود نیز پیشنهاد خوبی است و یا بهتر است بگوییم اساسا در این مورد امکان پذیر است یا خیر.

با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی سوالات مطرح شده در مورد خرید پله گرد دست دوم بپردازیم. برای یافتن پاسخ ابتدا می بایست نگاهی اجمالی به روند طراحی و ساخت پله گرد بیاندازیم.

برای طراحی و ساخت یک پله نیاز به چه اطلاعاتی از آن پروژه داریم؟

– ابعاد وید (فضای پله)

– فرم وید (فضای پله)

– همجواری ها و یا محدودیت های اطراف پله

– ارتفاع کف تا کف

– ضخامت سقف

 

محاسبه قیمت پله گرد

ابعاد وید (فضای پله)

ابعاد ویدفضای پله

میزان فضای بازی که در سقف (کف) درنظر گرفته اید تا پله در آنجا نصب شود، به هر شکل و فرمی که باشد ابعاد آن در فرم نهایی و استاندارد بودن یا نبودن پله شما موثر است.

قطعا در فضایی مربع شکل به ابعاد 2 متر در 2 متر شما نمی توانید پله ای گرد به قطر 3 متر اجرا کنید. و یا اگر پله مستقیم مدنظر شما باشد، یقینا نمی توانید پله رفت و برگشتی به طول 3 متر اجرا کنید.

صرفا ابعاد فضای باز روی کف زمین (محل شروع پله در پایین) را نباید به تنهایی مد نظر قرار دهید؛ ابعاد فضای باز در سقف است که تعیین کننده فرم و ابعاد پله می باشد. بنابراین به هنگام طراحی پلان اولیه واحد به فرم پله و فضایی که برای آن اختصاص می دهید بیشتر توجه کنید.

فرم وید (فضای پله)

اگر فرم بازشوی سقف پروژه شما به صورت منحنی و یا گرد باشد فرم پله از آن تبعیت می کند و قطعا بخشی از آن و یا تمام آن گرد خواهد بود.اگر فرم وید مستطیل، مربع و یا چند ضلعی باشد؛ در صورتی که ابعاد این امکان را به ما بدهد؛ می توانیم فرم دایره و یا منحنی در آن طراحی کنیم. در این حالت گوشه های شکسته را یا می توان به همان شکل پذیرفت و از آن استفاده کرد و یا می توان متناسب با شعاع پله، گوشه های شکسته را تبدیل به منحنی کرد. که این کار بوسیله نورد و نصب تیرآهن در آن محل ها امکان پذیر است.

تصویر زیر مربوط به یکی از سازه های کوچک پاساژ دایاموند می باشد. در این پروژه سازه در وید مربع شکل اجرا شده و وید هم شعاع پله بسته نشده است.

شعاع پله

در این تصویر که مربوط به پروژه شخصی در کرج می باشد، وید در ابتدا به شکل چندضلعی بود که بعد از طراحی فرم پله، فرم وید نیز هم شعاع با آن و بوسیله تیرآهن بسته شد. فضای مابین این تیرآهن و وید می تواند بوسیله مصالح بنایی پر شود.

 

فرم پله پیچ

فرم پله پیچ

همجواری ها و یا محدودیت های اطراف پله

اطراف پلههمجواری های اطراف پله در کنار ضخامت سقف به شما اجازه پیشروی سازه پله را می دهد.

اجازه بدهید تا با استفاده از تصویر بالا این مورد را بیشتر توضیح بدهم. همانطور که در تصویر مشاهده می فرمایید، اگر ابعاد و ضخامت سقف را درنظر نگیریم، وجود در و پنجره محدودیت های پیشروی پلکان است. به عبارتی دیگر شما نمی توانید پله را طولانی تر و یا عریض تر طراحی کنید.

پلکان

در پلان بالا محدودیت هایی که به هنگام طراحی با آن مواجه بودیم چندین مورد بود: ستون سمت چپ، دیوار و درب ورودی اتاق خواب پشت پله و دیوار فضای سمت راست پله در طبقه پایین. پس همانطور که مشاهده می فرمایید گاهی هنگام طراحی می بایست چندین محدودیت و همجواری  را همزمان در نظر گرفت.

قیمت کف پله گرد چوبی

ارتفاع کف تا کف 

ارتفاع کف تا کفارتفاع کف تا کف مشخص کننده تعداد و ارتفاع کف پله ها می باشد.

ضخامت سقف

ضخامت سقف

ضخامت سقف در محاسبه سرگیری موثر است. یعنی به هنگام پایین آمدن زمانی که به زیر سقف می رسید نباید پله به شکلی طراحی و اجرا شود که سر با سقف برخورد احتمالی داشته باشد.

بنابراین با توجه به موارد ذکر شده می توانیم نتیجه بگیریم که هر پله برای فضای مختص به خود طراحی می گردد. در صورتی که پله پیش ساخته مدنظر شما باشد به دلیل قابلیت تنظیم ارتفاع و تعداد کف پله ها و کشویی بودن این گونه پله ها می تواند بعنوان نوعی نرده بان برای ویدهای کوچک و ابعاد مختلف قابلیت استفاده دارد.