پله گرد چوبی
۳۰
فروردین

پله گرد چوبی یا پله گرد فلزی

استقبال از پله گرد چوبی بیشتر است و آن هم به دلیل خصوصیات ظاهری چوب است که افراد به دنبال سفارش این نوع پله هستند. هر نوع پله ای که انتخاب می کنید دارای مزایا و معایبی هستند. اگر هدف شما داشتن پله ای به ظاهر چوبی است، می توانید استقامت پله فلزی با ظاهر گرم چوبی را همزمان با هم داشته باشید.

پله های گرد چوبی و فلزی، هر دو می توانند انتخاب های عالی شما باشند. اما آن دو تفاوت هایی با هم دارند که در این مطلب با هم به بررسی نقاط مثبت و منفی آنها می پردازیم.

پله گرد چوبیپله گرد فلزی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در خانه های با سبک مدرن پله های فلزی بیشتر به چشم می خورند. گاهی این پله های فلزی را با چوب پوشش می دهند به طوریکه شما با دیدن آن پله تصور میکنید کل سازه آن نیز چوبی است.

پله چوبیعکس پله گرد چوبی

در تصویر بالا شما شاهد سازه ای هستید که در ابتدا به نظر میرسد کاملا چوبی است (تصویر سمت چپ). اما در واقع این پله گرد که به صورت محور برش خورده اجرا شده است دارای سازه ای کاملا فلزی است که با روکش چوب پوشش داده شده است.

پله گرد فلزیپله فلزی

در کنار اینکه بعضی افراد تمایل دارند تمام بخش های پله را به هر نحوی که میتوانند پوشش دهند، افرادی نیز هستند که این پله فلزی را به همان شکلی که هست، حتی بدون رنگ و هیچگونه پوششی مورد استفاده قرار میگیرد که اصطلاحا به آن “پله اکسپوز” می گویند.

بسته به دکور و سبک معماری خانه خود می توانید از میان گزینه های متنوع یک نوع مدل پله و پوشش انتخاب کنید.

پله اکسپوز

 

در ادامه به تعدادی از مزایا و معایب پله گرد چوبی و پله فلزی اشاره میکنیم تا راحت تر بتوانید گزینه مناسبی برای اجرای پلکان خود داشته باشید.

مزایای پله گرد فلزی

طول عمر و استفاده طولانی مدت از مزایای پله پیچ فلزی است. آنها می توانند با هر نوع فلز ساخته شوند. محبوب ترین جنس پله فلزی، ساخته شده از فولاد ضد زنگ و آلومینیوم است. شما نمی توانید پله فلزی را به راحتی خراب کنید. آنها در طول سال ها مقاومت زیادی در برابر تنش ها و فشارهای زیادی خواهند داشت. از آنجایی که پله فلزی بسیار با دوام است، برای مناطق زلزله خیز بسیار عالی هستند. قابلیت ساخت طرح های متنوع با استفاده از فلز بسیار بالاست. بنابراین اگر شما به دنبال پله ای با طرح و مدل خاصی هستید، فلز باید یکی از گزینه های شما باشد.

معایب پله گرد فلزی

از آنجایی که این نوع پله ها بسیار بزرگ و سنگین هستند، معمولا بیشتر از انواع چوبی هزینه بر هستند. به همان میزان که شما مقاومت و استحکام پله را بالا می برید و طرح های متنوع تری را به اجرا درمی آورید، به همان میزان هم ممکن هست هزینه های شما افزایش پیدا کند. یکی دیگر از مشکلات این است که اگر از آهن یا برنز ساخته شود، ممکن است در گذر زمان دچار تغییر رنگ شود. البته این در صورتی است که شما پوششی بر روی آن قرار ندهید. برای حفظ ظاهر پله فلزی می توانید آن را با رنگ و یا هر نوع پوششی دیگر تکمیل کنید.

پله گرد فلزی

مزایای پله گرد چوبی

پله های چوبی مقرون به صرفه تر از نوع فلزی آن می باشد. شما می توانید با پرداخت پول کمتر طرحی که دوست دارید را سفارش دهید. همچنین، پله چوبی فضای خانه را گرم تر و صمیمی تر می کند. چوب و انواع رنگ های قهوه ای آن در دکوراسیون داخلی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. در آخر می توانیم بگوییم که پله چوبی نسبت به پله فلزی صدای کمتری تولید می کند.

معایب پله گرد چوبی

طول عمر پله موضوعی است که باید به هنگام انتخاب پله چوبی آن را در نظر بگیرید. پله های چوبی به راحتی توسط رطوبت و حرارت شدید آسیب می بینند. همچنین از چوب باید در برابر آفات مراقبت نمود.

پله چوبی ممکن است ارزان تر باشد، اما نصب یک پلکان چوبی بیش از پله فلزی هزینه بر خواهد بود.

پله گرد چوبی